Üreteceği guava meyvesi sıkılaştırıcı krem olacak

Tadını merak edip 5 yıl önce diktiği ağaçlardan guava meyvesi toplamaya başlayan Silifkeli üretici Mustafa Levent, üretim kapasitesini artırarak kozmetik sektörüne ürün sağlayacak

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Mersin'in Silifke ilçesinde ziraat mühendisi Mustafa Levent tadını merak ettiği guava meyvesini üretmeye başladı. Likopen oranı yüksek olan meyvenin kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğunu belirten Levent, bu meyvenin birçok hastalığa da iyi geldiğinin kanıtlandığını söyledi. Guavanın gıda ve kozmetik sanayisinde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Levent, "Bir kozmetik firması ile görüştüm. Kadınlar için de sıkılaştırıcı krem yapacaklarmış" dedi.

DENEME AMACIYLA ÜRETİLDİ

Ana vatanı Güney Amerika ve batı Hindistan olan guava meyvesini Silifke'de üretmeye başlayan Mustafa Levent, 5 yıl önce birkaç tane guava ağacı diktiğini, meyvesinin tadını çok merak edince, deneme amacıyla üretime başlama kararı aldığını söyledi. Levent, "Ağaçların gelişmesiyle daha fazla verim alıp, tamamen bu işe yöneleceğim. Bugünlerde 300 kilogram civarında elde ettiğim meyvenin kilogramını 5 TL'den İstanbul ve Antalya'daki tropik meyve satan iş yerlerine gönderiyorum" dedi.

SIKILAŞTIRICI KREM

Guava meyvesinin gıda ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Levent, bir kozmetik firması ile görüştüğünü ve kadınlar için sıkılaştırıcı krem yapılacağını söyledi. Guava meyvesinin reçel, tatlı ve turşu üretiminde de kullanıldığını ifade eden Mustafa Levent, güzel aroması nedeniyle meyve sularında da sıkça kullanılabildiğini kaydetti. Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ise, guava üretimi yapan çiftçinin gelecekte ciddi gelirler elde edebileceğine inandıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üreteceği guava meyvesi sıkılaştırıcı krem olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN