Afrikalı mühendisler Alata'da eğitim gördü

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 'Çölleşmeyle Mücadele Uluslararası Eğitimi' Mersin'in Erdemli ilçesinde 17 Ortadoğu ve Afrika ülkesinden 35 üst düzey yetkilinin katılımı ile yapıldı. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda verilen pratik eğitim uygulaması da seralarda ve ormanlık alanlarda yapıldı.

BÜYÜK TEHLİKE
ÇEM Genel Müdürü Hanifi Avcı, Türkiye'nin yüzde 70'inin potansiyel ve iklim açısından çölleşmeye duyarlı olduğunu söyledi. Avcı, "Ne zaman toprağı değil, bitkiyi sulayan sistemlere geçersek, suyu verimli kullanırsak o zaman çölleşme ile mücadele etmiş oluruz. Çölleşme gıda güvenliği açısından da büyük tehlike arz ediyor. Bu da güvenliği tehlikeye atıyor" dedi.

"BİLGİ PAYLAŞIYORUZ"
Suudi Arabistan, İran, Lübnan, Nijer, Fas, Çad, Gine, Kenya, Mozambik, Tanzanya, Tunus, Uganda, Cezayir, Senegal, Burkina Faso, Cibuti ve Burundi gibi 17 ülkeden 35 üst düzey yetkilinin eğitime katıldığını belirten Hanifi Avcı, "Ülkemizin çölleşme ile mücadele ve ormancılık alanında sahip olduğu bilgi birikimini dost ve kardeş ülkelerle paylaşıyor, kapasitelerini artırıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrikalı mühendisler Alata'da eğitim gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN