Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zafer liman işçilerinin

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Mersin International Port'un (MIP), genel kargo ve konteyner elleçleme işini yaptırdığı Uğursan Denizcilik firması ile olan sözleşmesini tek taraflı feshetmesin ardından firma tarafından açılan ihtiyati tedbir davası sonucu 274 işçi yeniden işinin başına dönüyor. Mersin 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin kararına göre Uğursan firması ve işçiler, üç ay daha MIP'de çalışacak. 15 gündür liman kapısı önünde eylem yapan işçiler kararı davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

BİR HAFTALIK SÜRE

Liman işletmesinin fesih kararını üç ay önceden firmaya bildirmesi gerektiğini belirten işçilerden Mehmet Almış, "İki hafta MIP'in ani kararı ile 274 işçi kapı önüne konulduk. Hem bağlı olduğumuz firma, hem biz haksızlığa uğradık. Firma dava açtı. Mahkeme firmamızı haklı buldu ve çıkarılan işçilerin hepsinin işine dönmesine karar verdi. Şimdi MIP'in mahkeme kararına itiraz etmesi için bir haftalık süresi var. Ondan sonra ne olup olmayacağı netlik kazanacak" dedi.

BURASI BARAKA DEĞİL

Mahkemenin verdiği kararı milat olarak değerlendiren Mehmet Almış, "Eğer MIP mahkemenin kararına uymazsa bu onları bağlayan bir durumdur. Burası baraka bir işyeri değil. Kamuya ait özelleştirilmiş alan. Burasının genel ve özel şartlarla işletileceği kanunlarla sınırlandırılmıştır. Yani herkes kafasına göre hırs yapıp, 'Ben bunu burada istemiyorum, bun bunu çalıştırmak istemiyorum' gibi bir durum yaratamaz. Firmalarında, işçilerin de yasal hakları var" diye konuştu.

MIP ARTIK DÜŞÜNMELİ

MIP yönetiminin artık şapkasını önüne koyup düşünmesi gerektiğini belirten Almış, "Limanda çalışan işçilerin tek derdi evine ekmek götürmek. Yani başka derdi yok. Bu kadar profesyonel bir ekibi yok saymak ve işsiz bırakmak mantıklı bir davranış değil. Mahkemenin vermiş olduğu karar, çalışıp evine ekmek götürmekten başka farklı bir amacı olmayan işçilerin, bir taşerondan alınıp başka bir taşeronun kucağına bırakılması gibi bir olgu yaratan insanlara tokat gibi cevaptır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zafer liman işçilerinin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN