Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yumuktepe Kocamaz'ı ağırladı

Giriş Tarihi: 1.10.2014
Mersin'in tarihi gelişimine dair en çarpıcı bilgileri sunacak Yumuktepe Höyüğü'nde bir ilk yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kazı alanına gidip çalışmalar hakkında bilgi aldı. 23 Ağustos 1993 yılında başlanılan kazılarla ilgili ziyareti ilginç kılan ise kazıların başladığı ilk günden bu zamana kadar ilk kez Büyükşehir Başkanı sıfatıyla bir yetkilinin ağırlanması oldu.

13 KİŞİ KAZIYOR
Çalışmalar hakkında bilgi veren kazı ekibinin başkanı Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Isabella Caneva, höyüğün tarihi geçmişinin M.Ö. 7 binlere uzandığını ve şu anda 13 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ifade etti. Kazı çalışmalarında, o döneme ait bir saray ortaya çıkardıklarını vurgulayan Caneva, söz konusu sarayın devamını aradıklarını ifade etti.

ESERLER KORUNMALI

Başkan Burhanettin Kocamaz ise "Mersinimiz tüm ilçeleriyle birlikte çok derin bir tarihe sahip. Nereye gitseniz, geçmişten bugüne uzanan bir kültür hazinesiyle karşılaşıyorsunuz. Yumuktepe de bu hazinenin en önemli objelerinden birisi. Burad a yapılan kazılar 22 yıldır devam etmesine rağmen, halen uzun bir çalışma dönemini daha gerektiriyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumuktepe Kocamaz'ı ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN