Edelerin havası daha büyüyecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, havaalanı pistinin uzatılması ve ILS cihazı konulmasını engelleyen petrol istasyonu sorununun çözümü için harekete geçti

Giriş Tarihi: 3.10.2014
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın talimatıyla terminal binası yenilenecek Havaalanı'nda pistin uzatılamaması ve ILS cihazının konulamamasına yol açan sorun çözülüyor. Problemin kaynağı olan petrol istasyonuyla ilgili sıkıntının giderilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç talimat verdi. Yolcu sayısı her geçen yıl yüzde 20-25 artmasına karşın, yeterli terminal binası, pist uzunluğu ve uçakların her hava koşulunda güvenli iniş kalkışını sağlayacak ILS cihazı bulunmayan Kahramanmaraş Havaalanı'nın reorganizesi için belediye harekete geçti.

BU BİNA ŞEHRE YAKIŞMIYOR

Kahramanmaraş Havaalanı'nda incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın, terminal binasının şehre yakışmadığını ve yeni bir terminal binası yapılacağını müjdelemesi yıllardır bir kasabanın otobüs garajını andıran terminal binasını kullanmak zorunda kalan kente sevinç yaşattı. Bakan Elvan, "Kahramanmaraş Havaalanı'nda 2005-2006 yıllarında yaklaşık 6 bin olan yolcu sayısı geçtiğimiz yıl 146 bine ulaştı. Bu sayının bu yıl 200 bini bulacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımızın havayolu ulaşımını daha da kolaylaştıracağız. Kahramanmaraş'a yakışır bir terminal binasının 2015 yılında yapılması için programa alacağız" dedi.

İŞLER KOLAYLAŞACAK
"Şehrimizin geleceği için bu sorunu çözün" talimatıyla takdir komisyonu kuran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada, istasyon kalktıktan sonra, 2 bin 300 metre uzunluğundaki mevcut pistin uzunluğunun 2 bin 800 metreye çıkacağını söyledi. Erkoç, böylece uçakların doğu istikametten gelip tekrar doğu istikametine doğru kalkabileceğini belirterek "Bu sayede ILS cihazı da kullanılabilir hale gelecektir" dedi. Başkan Erkoç, havaalanında yeni terminal binasının en modern teknolojik altyapıyla donatılacağını ve bu yeni binada gümrükleme birimi de kurulmak suretiyle, yurt dışından gelenlerin, gümrük işlemleri nedeniyle Gaziantep veya Adana havaalanlarına inmelerine veya o kentlerdeki gümrük makamlarına başvurmalarına artık gerek kalmayacağını belirtti.

İŞADAMLARI NE DEDİ:

KADİR KURTUL (İŞADAMI):
Bir şehrin kalkınması için kesinlikle o ülkenin siyasi iradesinin konuşlandığı başkenti, İstanbul gibi o ülkenin ticaret merkezi ve dış dünyayla bağlantı damarı konumundaki yerlere havayolu bağlantısı olması gerekir. Onca yıldır çözülmesinde umut kestiğimiz konulara sayın Bakanımıza ve Büyükşehir Başkanımıza bir sanayici olarak teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş artık havaalanıyla yetinecek bir kent değil. Havalimanı ihtiyacı duyulan bir büyükşehirdir.

ABDULLAH ÇİNKAY (OSB BAŞKANI):
Terminal binamızın eksikliğini alana indiği anda fark eden Sayın Bakanımıza bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Geçmiş yıllarda İl Özel İdaresi'nin kendi imkanlarıyla yaptığı havaalanında başta terminal binası olmak üzere bugün birçok fiziki mekanı hem yolcuları hem de THY ve bünyesindeki personelin çeşitli sorunlar yaşamasına neden oluyordu. İnşallah bakanımızın sözü ile bu sıkıntılar ortadan kalkmış olacak.

AHMET DURAN BALSUYU (TİCARET BORSASI BAŞKANI):
AK Parti iktidarıyla birlikte gelişen ve büyüyen ülkemiz ve bundan payını alan şehrimizdeki havaalanı terminali bugün bir kasabanın otobüs garajı görünümü ve fiziki imkanlarına sahipti. Sayın Bakanımızın duyarlılığı bizleri sevindirmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Terminal binamız dışında asıl sorun olan petrol istasyonu meselesine belediye başkanımızın el atması bu sorunun çözüldüğüne işarettir. Sayın Erkoç'a şehrimiz adına teşekkür ediyorum.

MUSTAFA NARLI (İŞADAMI):
Hem yolcuların, hem pilotların, hem diğer personelin güç ve kısıtlı fiziki mekanlarda hizmet vermeye çalıştığı terminal binasının hava yolu yolcu kapasitemizde göz önüne alınarak yıkılarak yeniden bugünkü şartlara uygun hale getirilmesi sözünü veren bakanımıza bir işadamı olarak teşekkür ediyorum. İlimize gelen her bakanın, sayın Elvan gibi kendi bakanlıklarına bağlı mekanlardaki yetersizliği fark etmelerini bekliyoruz.

MAHMUT ARIKAN (İŞADAMI):
Kahramanmaraş Havaalanı, İl Özel İdaresi'nin imkânlarıyla kendi bütçesiyle yapıldı. İki yıl önce pist yenilendi ama yolcu indirme- bindirme ve terminal binası 20 yıl önceki mimari ve projesiyle öyle duruyordu. Hem hükümetimize, hem de sayın Ulaştırma Bakanımıza teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız 'Bu bina bu şehre hiç yakışmıyor. Yakışan bir binayı derhal yapacağız ve 2015 bütçesine bunu koyacağız' müjdesini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edelerin havası daha büyüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN