İhracatta tarihi rekor

Giriş Tarihi: 5.10.2014

ihracatta kötü gidişe 'dur' dedi. Son dönemde Irak'taki olaylar nedeniyle sıkıntı yaşayan Gaziantepli ihracatçılar eylül ayını yüzde 12,9'luk tarihi rekorla kapattı

İhracatta yeniden tırmanışa geçen li ihracatçılar eylül ayında tarihi rekor kırarak yüzde 12,9 artışla 622,6 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, eylülde yakalanan seviyenin aylık bazda Gaziantep tarihinin en yüksek rakamı olduğunu söyledi.

ARTIŞ TRENDİNE GİRDİK

Gaziantep'in, en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yerini koruduğunu hatırlatan Konukoğlu, "Bu yıl ocak-eylül dönemi dikkate alındığında Gaziantep ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 oranında artarak 4 milyar 853 milyon 90 bin dolara ulaştı. 9 aylık dönemde ise 4 milyar 742 milyon 943 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı. Yakın coğrafyamızda yaşanan riskler son aylarda ihracatımızı olumsuz etkiledi ancak işadamlarının özverili çalışmaları sayesinde yeniden artış trendine girdik" dedi.

BAŞARI MORAL VERDİ

Bölge pazarlarındaki sıcak gelişmelerin önemini koruduğunu, buna karşın Gaziantepli işadamları olarak bunun etkilerini en aza indirme mücadelesi verdiklerini vurgulayan Konukoğlu, "Yeni pazarlara girme çabası devam ediyor. AB ülkelerindeki ekonomik iyileşme de ihracat artışımıza katkı sağlıyor. Bu yıl özellikle son aylarda yaşanan gerileme durdu diyebiliriz. İhracat rakamlarının tekrar artış trendini yakalaması sevindirici bir gelişme" diye konuştu.

İSTİKRARA KATKIDIR
Güçlenen sanayi rakamları ile bu yılın son çeyreğinde ihracat rakamlarının daha iyi gelmesini beklediklerini söyleyen Konukoğlu, bu güzel trendin devam etmesi için ihracatı teşvik edecek ve işadamlarının motive edecek desteklerin sağlanması ve yapısal reformların kesintisiz devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Konukoğlu, "Bunu başarırsak hem şehrimiz hem ülkemiz kazanır. İhracatın, istikrarlı ekonomik büyümeye desteği sürer" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta tarihi rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN