Tekstilin merkezi Çin'e kumaş sattık

Giriş Tarihi: 9.10.2014

Tekstilin Adana'daki duayenlerinden Hilal Aksöz, ucuz ürünleriyle sektörün son 10 yıldır en büyük handikapı olan Çin'e kumaş ihraç etmeye başladı

Tekstil dünyasının Adana'da önde gelen isimlerinden olan Hilal Aksöz, ucuz ürünleriyle sektörün dengelerini son 10 yıldır değiştiren Çin'e kumaş ihraç etmeye başladı. Temmuz'dan bu yana 2 partide toplam 6 bin metrekare kumaş gönderen Hilal Aksöz, "Önce ben de Çin'e kumaş gönderebileceğimize inanmamıştım. Çünkü Çin'den Türkiye'ye çok ucuz kumaş geliyor ve sektörü büyük sıkıntıya sokuyor. Ama Çinliler ürünlerimizi ve çalışma şeklimizi beğenip sipariş vermeye başladı. Bildiğim kadarıyla Adana'dan Çin'e ilk kez kumaş ihraç eden biz olduk" dedi.

İLK BULUŞMA PARİS'TE

Yaklaşık 15 yılı yöneticilik olmak üzere tam 42 yıldır tekstil sektöründe olan ve ABD'de 6 yıllık iş deneyimi olan Hilal Aksöz'ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Arse Tekstil, Çin'e ihracatın ilk adımını Şubat ayında Paris Tekstil Fuarı'nda attı. Fuardaki Arse Tekstil standını ziyaret eden toptan kumaş ticareti yapan bir Çin firmasının yetkilileri ürünleri beğenince numune istedi. Fuarın hemen arkasından Çin firmasının 4 yöneticisi Adana'ya gelerek Arse'nin Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (AOSB) toplam 10 bin metrekarelik ve 50 kişinin çalıştığı Arse tesislerini inceledi.

İŞİNİ İYİ YAPAN MALINI RAHATLIKLA SATIYOR

Hilal Aksöz bundan sonrasını "Deneyimimize güvenen ve çalışma sistemimizi beğenen Çinliler, Temmuz ayında 3 bin metre kumaş sipariş etti. İlk siparişleri Hong Kong ve Guangzhou bölgesindeki müşterilerine satan Çinli firma, 3 bin metrelik yeni bir sipariş daha verdi" diye anlattı. Bu iki siparişin başlangıç olduğunu kaydeden Aksöz, bundan sonra siparişlerin sıklaşacağını ve miktarın artacağını düşündüğünü söyledi. Aksöz, "Çin'e kumaş ihraç etmemiz Adana için iyi bir örnek olmalı. Nitelikli ürün yaparsanız, ar-ge'ye önem verirseniz, hızlı ve kaliteli hizmet sunarsanız en zor pazarlara bile girebileceğinizi kanıtladık" diye konuştu.

POLO'NUN TEDARİKÇİSİ
Geçmişte AOSB İşadamları Derneği'nin (OSİAD) Başkanlığını da yapan Hilal Aksöz, başta tekstil olmak üzere sanayicinin tek çaresinin ihracat olduğunu söyledi. Bunun için de büyük çaba göstermek gerektiğini vurgulayan Aksöz şöyle devam etti: "Biz dış pazarlarda rekabet edebilmek için 2 ortak firmanın da katılımıyla boyahane kurduk. Numuneler için her ay on binlerce dolar harcıyoruz. Ürün geliştirmeye, fuarlara katılıma önem veriyoruz. Bu sayede yıllardır Polo gibi, Zara gibi dünya markalarına kumaş satıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstilin merkezi Çin'e kumaş sattık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN