Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz'in incisi yeşil alan fakiri

Giriş Tarihi: 10.10.2014

321 kilometrelik sahil şeridi ile Türkiye'nin en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan Mersin'de, en yeşil alanının şehir mezarlığı olması dikkat çekici

Doğu Akdeniz'in en önemli ve en büyük kentlerinden biri olan Mersin'de, kent merkezinde yeşil alanların azlığı dikkat çekiyor. Türkiye'nin en kalabalık 10'uncu ili olan Mersin'de, kent merkezindeki yeşil alanların azlığı tepeden görüldüğünde fark ediliyor. Türkiye'nin en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan kentte, kent merkezinin en yeşil alanının şehir mezarlığı olması dikkat çekici.

YEŞİL FAKİRİ KENT

Başta tarım olmak üzere, ticaret, turizm, spor, kültür ve sanat gibi konularda hızla gelişen kentte, Türkiye'nin en büyük ikinci serbest bölgesi ile limanı bulunuyor. Tarihi, kültürel ve tabi güzellik mekanlarıyla da dışarıdan gelenlere bir cazibe merkezi oluşturan kentin merkezinde bu kadar az yeşil alanın bulunması insanların kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Tütüncü, özellikle Akdeniz ve Toroslar'da hazırlanmış planların yetersizliğinden ya da planlara uyulmamasından dolayı aşırı betonlaşmanın olduğunu belirtti. Tütüncü, "2 yıl önce kent merkezini tepeden fotoğrafladık. Gördük ki şehrin en büyük yeşil alanı mezarlık. Buradaki yapılaşma emsal nizam değil de blok nizamı olduğundan, yeşil alanlar ihtiyaca cevap verecek tarzda değil" dedi.

HEP GÖZARDI EDİLMİŞ

Yenişehir ve Mezitli ilçelerinin biraz daha şanslı olduğunu iddia eden Sinan Tütüncü, "Buralarda emsal uygulama site uygulaması olduğu için yeşil alanlar çokmuş gibi görünmekle beraber bunlar tamamen sitelerin kendi bahçeleri içerisinde kalan yerler. Planlama safhasındayken geniş yeşil alanlar, park düzenlemeleri, çocukların oynayabileceği alanların olması daha iyi olur. Bunlar planlama zamanında maalesef göz ardı edilmiş" diye konuştu.

DENİZ HAVASI YOK
Betonlaşmanın her açıdan zarar verdiğini vurgulayan Tütüncü, şunları söyledi: Yıllardır Mersin bölgesinde yaşıyoruz. Betonlaşmadan dolayı küresel ısınma Mersin'de de ister istemez artıyor. Çünkü hava koridorları kalmamış vaziyette. Sahil kentlerinde kent planlaması yapılırken denizden yukarı doğru yükselmesi lazım ama Mersin bunun tersini uygulamış. Deniz kenarına yüksek katlı binalarla bir sur oluşturulmuş. Deniz havasının Mersin kent içerisine gelmesi engellenmiş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'in incisi yeşil alan fakiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN