Yüreğir Belediyesi'nin Misis projesi ödül aldı

Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, kazanılan ödül için, "Güzel işler karşılık buluyor" dedi

Giriş Tarihi: 10.10.2014
Yüreğir Belediyesi'nin 'Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi' Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda ödüle layık görüldü. Üye belediyelerin kültürel mirası ile tarihi kent dokularını koruma- yaşatma amaçlı toplam 50 proje ve uygulamaya aday oldukları yarışmada Yüreğir Belediyesi 'Proje Ödülü' dalında ödüle layık görülmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Uygulanabilir ve gerçekçi projeler hazırlıyoruz ve hayata geçiriyoruz" dedi.

YÜREĞİR'İN PROJELERİ DAHA ÖNCE DE ÖDÜL ALMIŞTI
Geride kalan 5 yılda Yüreğir'de ilkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Çelikcan, "Yüreğir de sosyal ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini gerçekleştiriyoruz. 2013 yılında kültür evlerimizde gerçekleştirdiğimiz 2 ayrı proje Milli Eğitim Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız tarafından ödüle layık görülmüştü. Uyguladığımız projelerin Bakanlıklarımız ve son olarak Tarihi Kentler Birliği tarafından takdir görmesi işimizi doğru yaptığımızın göstergesidir" diye konuştu.

ÖLÜMSÜZLÜK ŞEHRİ MİSİS PROJESİ
10 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkacağını açıklayan Çelikcan, projenin ödüle layık görülmesinin nedenlerini şu şekilde sıraladı; "Kentsel ölçekte koruma amaçlı bir vizyon plan içeren proje, ilçenin gelişme alanlarının altında yatan, tarihi neolitik çağa kadar uzanan Misis Antik Kentinin gün ışığına çıkartılmasını ve kent genelinde anıtsal eserlere yönelik koruma odaklı uygulamaları kapsamakla birlikte Bölgede yaşayanların sosyal ve kentsel altyapı hizmetlerinden yararlanmalarına yönelik bir iskan programı ve de belediye tarafından oluşturulan kazı eviyle Misis'te tekrar başlayan kazıların desteklenmesi sonucunda turizme yönelik ekonomik hareketlilik sağlanması amaçlanmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir Belediyesi'nin Misis projesi ödül aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN