Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valiliği bıçağa yasak getirdi

'te "kesici ve delici" aletlerle işlenen suçlarda artış olunca bıçağa yasak geldi

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Valiliği, kentte "kesici ve delici" aletlerle işlenen suçlarda gözle görülür artış üzerine 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile ilgili kanunu dayanak yaparak bıçak taşınmasını yasakladı. Valilikten yapılan açıklamada, yasağın "6136 sayılı Kanun'un yasak kapsamında olmayan genel güvenliği tehlikeye sokabilecek her türlü kesici, delici ve bereleyici aletleri" kapsadığını bildirildi.

AMAÇ SUÇU AZALTMAK

Gaziantep Valisi Erdal Ata yaptığı yazılı açıklamada, yasağın, vatandaşların can güvenliğinin korunması için bıçak gibi aletlerle işlenen suçların en aza indirilmesi için 'kanunen yasaklanamayan ancak kolaylıkla elde edildiğinden suç aleti olarak sıkça kullanılan' her türlü kesici, delici ve aletlerin denetim altına alınarak meydana gelebilecek olayların önlenmesi amacıyla alındığını belirtti. Yasak kapsamında bıçak ve benzerlerinin her ne sebeple olursa olsun üstte taşınamayacağını bildiren Ata, kesici aletlerin bavul, valiz, takım veya el çantalarında, çuval, bez torba veya ambalajlarında, araçların bagaj ve torpido gözlerinde, ani olaylarda kullanılmayı engelleyecek tarzda kâğıt ve bezle sarılıp paketlenmiş şekilde üstte taşınmasının yasaklandığını vurguladı.

GENÇLERDE BIÇAK ÖZENTİSİ

Bıçak ve benzeri suç aletlerinin yoğun olarak kullanıldığını vurgulayan Ata, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi; "Özellikle gençler ve öğrenim çağındaki çocuklar arasında bıçak, kesici ve delici aletlerin taşınmasının bir özenti haline dönüşerek yaygınlaştığı, bunların teşhir edilerek toplumda korku ve paniğe neden olunduğu gözlenmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep Valiliği bıçağa yasak getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN