Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanı inşaatı yeniden başlayacak

AK Parti İl Başkanı İsmail Taşpınar, 357 milyon Euro değerinde yatırımın yapılacağı Çukurova Havalimanı'nın inşaatının üç hafta içinde yeniden başlayacağının müjdesini verdi

Giriş Tarihi: 13.10.2014
Havalimanı inşaatı yeniden başlayacak
AK parti İl Başkanı İsmail Taşpınar son yapılan İl Başkanları Toplantısı'ndan Mersin ve Çukurova bölgesi için müjdeli haberle döndüğünü bildirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'la yaptığı görüşmenin sonuç verdiğini kaydeden Taşpınar, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın inşaatının 3 hafta içinde yeniden başlayacağını söyledi.

FİRMAYLA GÖRÜŞÜLDÜ

Partisinin kongre sürecine ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Taşpınar, 2013 yılında temeli atılan 357 milyon Euro değerinde ki Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın 2014 Şubat ayından bu yana yüklenici firmanın maddi sorunları nedeni ile aksadığını, ancak sorunun Ulaştırma Bakanlığı'nın firma ile görüşmesi sonucu en kısa sürede aşılacağını söyledi.

YENİ İHALE OLABİLİR

AK Parti İl Başkanları toplantısında Başbakan Davutoğlu'na konuyu arz ettiğini, Davutoğlu'nun da Ulaştırma Bakanı Elvan'dan bilgi istediğini aktaran Taşpınar "Ulaştırma Bakanımız, firmaya 3 hafta süre verdiklerini, yeniden inşaata başlanmaması yönünde ise sözleşmeyi feshedip yeniden ihaleye çıkılacağını söyledi" dedi. Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın sadece Mersin için değil tüm Türkiye için büyük öneme haiz olduğunu ifade eden Taşpınar "Ülkemizin en büyük havalimanlarından birisi olacak. Sadece yolcu değil, ticari taşımacılığında yapılacağı havalimanı ile ülkemizin dış ticarette ki gücü daha da artacaktır. Firmanın sorunları çözmesi veya yeniden ihaleye çıkılması halinde proje 1-2 yıl içerisinde tamamlanarak hayata geçmiş olacaktır" diye konuştu.

KREDİ ARAYIŞI

Zemin güçlendirmesinin, pistte apron kazılarının tamamlandığı, dolgu işlemlerinin başladığı projede şu ana kadar, sahadaki tüm mobilizasyon çalışmalarının tamamlandığı belirtilse de, projeyi tamamladıktan sonra havalimanını 10 yıl süresince işletecek şirket, iç ve dış kredi arayışlarından sonuç alamayınca, geçen Şubat ayında çalışmalar durdu.

30 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ
Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ilk aşamada yıllık 15 milyon, sonrasında ise 30 milyon yolcu kapasitesi hedefi ile inşa ediliyor. Tarsus'un Yenice Beldesi'nde yapılan havalimanı kapsamında, pist, ihtiyaç halinde pist olarak da kullanılabilecek paralel taksi yolu, ana pist sonlarında 60 metreye 60 metre emergency pist, emniyet sahaları ve onların sonunda RESA sahaları yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanı inşaatı yeniden başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN