Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Teknik tekstil'e 30 milyon lira

Üretim, ciro ve ihracatıyla her yıl Türkiye sıralamasındaki yerini ilerleten Abdioğulları A.Ş., 6'ncı fabrikasını kurarak girdiği 'teknik tekstil' alanında yeni marka olmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 14.10.2014
'Teknik tekstil'e 30 milyon lira
İstanbul Sanayi Odası (İSO) En Büyük İkinci 500 Sanayi Kuruluşu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İlk 1000 İhracatçı ve Ekonomist Dergisi Anadolu Kaplanları listelerinde sıralamasını her yıl hızla yükselten Adana firması Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş., tarımsal ve endüstriyel ambalajdan sonra bu yıl 'teknik tekstil' alanına da girdi. Bu yıl kurulan ve firmanın 6'ncı tesisi olan fabrikada, duvardan duvara halılar, ev tekstili ve suni çimlerde kullanılan 'halı tabanı' üretimine başlayan Abdioğulları, bu sektör için yaklaşık 30 milyon liralık yatırım yaptı.

30 ÜLKEYE İHRACAT

Temelleri 1963'te Abdi Sütçü'nün ticarete girmesiyle atılan, 1995'ten itibaren tarımsal ve endüstriyel ambalaj üretimiyle sanayiye adım atan Abdioğulları, hızla bu alanda büyüdü. Firmanın fabrika sayısı 2013 itibariyle 5'e, tesislerin toplam büyüklüğü 237 bin metrekareye, çalışan sayısı bine, cirosu 235 milyon liraya ulaştı. Abdioğulları'nın ürünleri, Türkiye'nin dört bir yanı ve 4 kıtada 30 ülkeye ihraç edilir hale geldi. Firma bu yıl ise Adana Hacı Sabancı OSB'de 35 bin 281 metrekare araziye, 21 bin 2439 metrekare kapalı alana sahip ve 'teknik tekstil' alanında üretim yapan 6'ncı fabrikayı kurdu.

ALMAN VE İSVİÇRE TEKNOLOJİSİ

Bekir Sütcü'nün Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendiği, kardeşleri Ramazan, Mehmet ve Salih Sütcü'nün Yönetim Kurulu üyesi olduğu Abdioğulları A.Ş., yeni tesiste ayda yaklaşık 2 milyon metrekare halı tabanı üretiyor. Türkiye'de daha önce sadece bir firmanın ürettiği, kalite olarak istenilen ihtiyaç karşılanamadığı için ithal edilen bu ürün, duvardan duvara halılar, ev tekstili ve suni çimlerin imalatında kullanılıyor. Abdioğulları'nın yeni tesisinde halı tabanı üretimi, Almanya ve İsviçre'den getirilen son teknoloji ürünü makinelerle gerçekleştiriliyor. Tesislerde şu anda 85 kişi istihdam ediliyor.

SIRALAMADA YÜKSELİYOR
Abdioğulları, 2013 verileriyle İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) En Büyük 2'nci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 87'nci sırada yer aldı. Firma aynı listede bir önceki yıl 176'ncı sıradaydı. Abdioğulları, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) İlk 1000 İhracatçı listesinde de 595'inci sıraya girdi. Firmanın son liste başarısı ise Ekonomist Dergisi'nin Anadolu Kaplanları sırlamasında 192'nciliğe yerleşmesi oldu. Abdioğulları bu listeye geçen yıl 225'nci olarak girmişti.

 KALİTE ÜST DÜZEYDE

Abdioğulları Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü, önümüzdeki dönemde odak noktalarının 'teknik tekstil' olduğunu belirterek yeni yatırımı önemsediklerini söyledi. Tesisin, üretim kalitesi ve verimliliğin yanı sıra en üst düzey teknolojiyle üretim yaptığını kaydeden Sütcü, "Filback markasıyla ürettiğimiz yeni ürün, yüksek niteliğiyle hem yurt içinde hem yurt dışında ilgi gördü" dedi. Salih Sütcü, Abdioğulları'nın yakaladığı başarının nedenini ise "Kardeşler arası işbirliği ve kurumsal yaklaşım" olarak özetledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Teknik tekstil'e 30 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN