Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatı artırmak için dünyayı turluyorlar

İş bağlantısı için gittikleri ülkenin hangi alanda eksiği varsa tespit eden li işadamları, en kısa zamanda bu ülkeyle ticari ilişkileri geliştiriyor

Giriş Tarihi: 15.10.2014
İhracatı artırmak için dünyayı turluyorlar
li işadamları ihracatı artırmak için farklı bölge ve ülkelere ziyaretler gerçekleştirerek, iş bağlantıları kuruyor. Yaklaşık 185 ülkeye çeşitli sektörlerden onlarca ürün satan Gaziantepli sanayiciler, adeta dünyayı karış karış geziyor. Gittikleri ülkenin hangi alanda eksiği varsa tespit eden işadamları, en kısa zamanda bu ülkeyle ticari ilişkileri geliştiriyor. Amerika'dan Çin'e, Suriye'den Rusya'ya dünyanın hemen hemen bütün ülkelerine mal gönderen girişimciler, şehrin adını dünyanın birçok noktasında duyuruyor. Ocak-eylül döneminde 4 milyar 853 milyon 90 bin dolarlık ihracata imza atan sanayiciler, yıl sonunda bunu 7 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, yakın coğrafyada yaşanan risklerin son aylarda ihracatı olumsuz etkilediğini ancak işadamlarının özverili çalışmaları sayesinde ihracatın yeniden artışa geçtiğini söyledi. Bölge pazarlarındaki sıcak gelişmelerin önemini koruduğunu vurgulayan Konukoğlu, bunun etkilerini en aza indirmenin mücadelesi verdiklerini ifade etti.

SEKTÖRLERE MORAL VERDİ
İhracatçıların yeni pazarlara girme çabasının ülkeleri gezerek devam ettiğine işaret eden Konukoğlu, "AB ülkelerindeki ekonomik iyileşme de ihracat artışına katkı sağlıyor. Bu yıl özellikle son aylarda yaşanan gerileme durdu diyebiliriz. İhracat rakamlarının kendini toparlaması ve tekrar artış trendini yakalaması sevindirici gelişme. Eylül ayında çift haneli büyüme rakamlarını görmekten mutlu olduk. Bu işadamlarımıza ve tüm sektörlerimize büyük moral verdi" dedi.

İSTENEN SEVİYEYE ULAŞ
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da işadamlarının yoğun gayretleriyle şehrin ticaretinin en iyi noktaya geleceğini belirtti. Gaziantep'in ihracatının yükselişini sürdüreceğine işaret eden Bartık, "Yıl sonunda arzu edilen seviyeye ulaşacağız. Öngördüğümüz gibi rakamlar eylül ayında pozitife döndü. Gaziantep ihracatı aylık bazda yüzde 12 artarken, 9 aylık periyotta ise yüzde 2,3 arttı. Gaziantep'in en büyük ihracat pazarı Irak'a yapılan satımlarda artışlar başladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatı artırmak için dünyayı turluyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN