Vali Çakacak asrın projesini inceledi

Valisi Çakacak, Anamur Alaköprü Barajı'ndan KKTC'ye deniz altından içme suyu temini projesi hakkında yetkililerden bilgi aldı

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Vali Çakacak asrın projesini inceledi
Valisi Özdemir Çakacak, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yapılan toplantıda Asrın Projesi olarak adlandırılan Anamur Alaköprü Barajı'ndan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne deniz altından içme suyu temini projesi hakkında yetkililerden bilgi aldı. Brifingi DSİ 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu verdi.

1 MİLYAR TL'LİK PROJE

Aksu, Alaköprü Barajı'nın dünyada bir ilk olma özelliği taşıdığını hatırlatarak denizin 250 metre altından poliüretan borularla asma tekniği ile Anamur'dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne içme suyu temin edileceğini aktardı. Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 1 milyar TL olduğunun belirten Aksu, 26,5 milyon metreküp su depolanacak olan ve 5 bölümden oluşan Alaköprü Barajı'nda 4 projenin tamamlandığını, deniz geçişi inşasının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

'YENİDEN YERLEŞİM PROJESİ' DEVAM EDİYOR
Çevre Şehircilik İl Müdürü Yılmaz Şahin ise Alaköprü Barajı Projesi ile su altında kalacak olan Akine, Ormancık ve Sarıağaç köylerinde yaşayan vatandaşlarımız için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Yeniden Yerleşim Projesi' başlatıldığını kaydetti. Proje ile köy sınırları içerisinde daha yüksek bir kotta yeni konutların oluşturulduğunu belirten Şahin, yapılan konutların hak sahiplerine 5 yıl geri ödemesiz 20 yıl taksitle ve sıfır faizli geri ödeme imkânı ile teslim edileceğini ve projenin yılsonuna kadar tamamlanacağını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Çakacak asrın projesini inceledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN