Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEÜ'de kaynaklar verimsiz kullanılıyor

Mersin Üniversitesi (MEÜ) rektör adaylarından Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, mevcut yönetimi verimsizlik, atamalarda keyfilik ve ödenekte haksızlık yapmakla suçladı

Giriş Tarihi: 18.10.2014
MEÜ'de kaynaklar verimsiz kullanılıyor
Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ) 30 Ekim 2014 tarihinde yapılacak rektörlük seçimi öncesi adayların çalışmaları da hız kazandı. Rektörlük için en güçlü adaylar arasında gösterilen Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, hedeflerinden en önemlisinin, üniversite ile kent işbirliğini artırarak kurumu hak ettiği konuma getirmek olduğunu söyledi. Prof. Dr.Çamsarı SABAH Güney'e yaptığı açıklamada, üniversitede şu anda kaynakların yanlış değerlendirildiğini, bazı yüz binlerce liralık makinenin çalışmadığını ya da çalıştırılmadığını, ödeneklerin adil kullanılmadığını, keyfi atamalar yapıldığını, araştırma merkezinin otel katına çevrildiğini öne sürdü.

MERKEZDE OTEL KATI

Prof. Dr. Çamsarı, "MEÜ'de bilimsel araştırma projelerine ayrılan ödenekler adil ve verimli bir şekilde kullanılmamakta, önemli bir bölümü de yeterince bilimsel olmayan projelere ayrılmaktadır" dedi. Prof. Dr. Çamsarı, üniversite kaynaklarının verimli kullanılamadığını savunarak "En iyi örneklerden biri, İleri Araştırmalar Merkezi (MEİTAM) için yapılan harcama ve alımlardır. Yüz binlerce lira harcanan cihazlar çalışmamakta ya da çalıştırılamamakta, merkez yarı atıl olarak beklemektedir. Ayrıca üniversitemizin misafirhanesi olmasına rağmen, ofis ve laboratuvar sıkıntısı çekilen bir araştırma merkezinde, niçin tüm bir katın, süit odaları bulunan, mutfağı ve çamaşırhanesi ile donatılmış bir otel katına çevrildiği henüz anlaşılmamıştır" diye konuştu.

BİNALAR BOŞ

Eski Tıp Fakültesi Hastanesi'nin boş bekletildiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, bunun mutlaka çözülmesi gereken bir konu olduğunu da belirtti. Öte yandan üniversitede keyfi atamalar olduğunu da savunan Prof. Dr. Çamsarı şunları söyledi: "Atamalarda liyakat ve ihtiyaçtan ziyade keyfiyet gözetilmektedir. Yönetime yakın kişilerin atamaları çok kısa süreler içinde yapılırken, bazı öğretim üyelerinin doçentlik ve profesörlük atamalarında 5-7 yıl gibi gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu keyfiyet ve geciktirmeler için ise yönetim tarafından gerçekçi ve tatmin edici hiçbir açıklama yapılmamaktadır.

ETKİN İŞBİRLİĞİ YOK
Mersin ile üniversitenin bütünleşemediğine vurgu yapan Prof. Dr. Çamsarı, üniversite yönetiminin Mersin'in idarecileri ve kanaat önderleri ile ilişkilerinin yok denecek düzeyde olduğunu da iddia etti. Prof. Dr. Ahmet Çamsarı şunları kaydetti: "Sağlıksız bir zemine dayanan ilişkilerden ötürü üniversitemiz şehrimize gereken katkıyı yapamadığı gibi, şehirden de yeterli desteği alamamaktadır. Mezun olan öğrencilerimiz şehrimizde staj ve iş bulmakta zorluk çekmektedir. Öyle ki, şehrimizde yakın dönemde düzenlenen Kültür Festivali dahil, hiçbir ulusal ve uluslararası organizasyonda üniversitemiz belirleyici konumda ve başrolde olmamış ya da olamamıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEÜ'de kaynaklar verimsiz kullanılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN