Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den üç önemli proje birden

'de Büyükşehir Belediyesi tarafından üç önemli proje birden uygulanıyor. Tekno Mersin, Yeni Hayat ve Bulut Belediye başlıklı projeler tanıtıldı

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Mersin Büyükşehir'den üç önemli proje birden
Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde, Tekno Mersin Projesi, Yeni Hayat Projesi ve Bulut Belediye Projesi basına tanıtıldı. Projelerden Tekno Mersin çalışmasıyla ilin internetten 360 derecelik görüntülerle tanıtılması, Yeni Hayat Projesi'yle Suriyeli göçmenlere Türkçe ve okuma yazma öğretilmesi, Bulut Belediye Projesi'yle ise Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinin sanal ortama taşınarak zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesi amaçlanıyor.

4 DİLDE TANITIM ŞANSI
Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği'ne (METAB) sunulan "Tekno Mersin Projesi" ile kentin internet ortamında sanal tur yöntemi ile tanıtımı gerçekleştirilecek. Proje kapsamında il genelinde 150 noktada hava, kara, deniz, gece, gündüz çekimleri yapılacak. Proje ile kullanıcılar dünyanın her yerinden internet aracılığı ile Mersin'in sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel değerlere hızlı, güncel ve güvenilir bir şekilde ulaşabilecek. Kullanıcılar il genelindeki150 noktayı büyük bir açık hava müzesi gibi, 360° sanal tur yöntemi ile izleyebilecek, mekanların hikayelerini 4 dilde dinleyebilecek.

YENİ HAYAT PROJESİ
Bu projenin odak noktasına Türkçe dil eğitimi konularak, Suriyeli göçmenlerin sosyal yaşamda kendilerini ifade etmelerine engel olan iletişim problemini ortadan kaldırmayı hedefleniyor. Ayrıca kurulması planlanan "Yeni Hayat" uygulama merkezinde 8-11 ve 12-16 yaşları arasındaki katılımcılara, bedensel gelişimlerine paralel olarak Temel Temizlik ve Öz Bakım eğitimleri düzenlenecek, sportif aktiviyelere katılmaları sağlanacak, okuma ve hikaye yaratma temalı faaliyetler ile katılımcıların dil yeterliğine uygun olarak sesli ya da sessiz okuma faaliyetleri düzenlenecek, küçük yaş gurupları için resim destekli hikaye yaratma etkinlikleri yapılacak.

BULUT BELEDİYE PROJESİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bilgi teknolojileri alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen Bulut Belediye Projesi'yle, belediyenin iş ve işlemlerinin merkezi bir yapı ile elektronik ortamda yürütülmesi, belediyelerin "Bulut Belediye" sistemi içinde ihtiyaç duyacakları merkezi veri tabanlarından (MERNİS, AKS, TAKBİS, POLNET, UYAP, SGK, SOYBİS, MSB vb.) anlık ve kesintisiz yararlanmasını sağlamak amacıyla gerekli altyapının oluşturulması, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin kendi bünyesinde ve diğer belediyelerle anlık olarak haberleşmelerinde elektronik belge yönetim sisteminin kullanılmasını sağlayarak kağıtsız ofis uygulamasına geçilmesi gibi uygulamalar hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Büyükşehir'den üç önemli proje birden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN