Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödüllü projeye önemli tanıtım

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Ödüllü projeye önemli tanıtım

Yüreğir Belediyesi'nin, Misis antik kenti için başlattığı 'Ölümsüzlük Şehri' projesini, Başkan Mahmut Çelikcan İstanbul İtalya Kültür Merkezi'nde anlattı

Adana'da Yüreğir Belediyesi'nin, Lokman Hekim'in 'ölümsüzlük iksiri'ni bulup kaybettiği yer olduğuna inanılan Misis Antik Kenti için başlattığı 'Ölümsüzlük Şehri' projesi İstanbul İtalya Kültür Merkezi'nde anlatıldı. Merkezde düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz, Pisa Üniversitesi'nden Giovanni Salmeri, Roma Antik Akdeniz Araştırmaları Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Merkezi'nden Prof. Anna Lucia D'Ağata, Müh. Gaetano Randazzo konuşmacı olarak katıldılar.

9 BİN YILDAN GÜNÜMÜZE

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, 'Ölümsüzlük Şehri' projesinin artık uluslararası nitelik kazandığını ve 9 bin yıllık tarihin gün yüzüne çıkacağını belirterek, "Misis Çukurova Kültür Havzasının en önemli kentidir. 9 bin yıldan günümüze kadar kesintisiz kullanılan kent, bu imajıyla diğer antik şehirlerden ayrılmakta ve bu yapısı kenti özel kılmaktadır" dedi.

BÖLGENİN KADERİ DEĞİŞTİ

Pisa Üniversitesi'nden Giovanni Salmeri ve Prof. Dr. Anna Lucia D'Agata da 2000 yılından 2011 yılına kadar Kilikya bölgesinde yüzey araştırmaları yaptıklarını belirterek, "Araştırmalar sonucunda Misis, Çukurova Kültür Havzası'nın en önemli kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüreğir Belediyesi'nin ilgisiyle proje başka bir boyut kazanmıştır ve bölgenin kaderinin seyri değişmiştir. Yüreğir Belediye Başkanımız Mahmut Çelikcan'ın katkıları çok büyüktür. Kendilerine huzurunuzda teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödüllü projeye önemli tanıtım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN