Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: Gaziantep nerede?

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Coğrafi konumunu sormuyorum elbette. Zaten son günlerde tüm dünya öğrendi sınırın biraz berisinde, savaşın biraz ötesinde olduğunu. Ekonomik olarak nerede? Hani hep söylüyoruz ya şunu üretiyor, oraya satıyor, şu kadar ihracat, bu kadar ithalat, şu kadar fabrika, bu kadar istihdam diye… Ama bir ekonomi sadece fabrikalardan oluşmaz. Fırıncısından, terzisine, kasabına, nakliyecisine, taksicisine her meslek grubunun yaptığı faaliyetlerin toplamıdır ekonomi. Aslında paylaşmak istediğim bilgi başka ama tam da bu noktada şunu söylemeden geçemeyeceğim: Ekonomi her meslek grubunun faaliyetlerinin toplamı olduğu için, kuaföre de, terziye de, fırıncıya da ihtiyacımız olduğu için mesleki eğitim diyoruz, meslek lisesi diyoruz. Bu ülkenin zanaatçılara da ihtiyacı var.
Dönelim tekrar Gaziantep'in tüm bu mesleki faaliyetlerle birlikte ekonomideki yerine. Gaziantep'in toplam cirosu ne kadar? Mesela halı üretiminin mobilya sektörüne etkisi ne? Ya da Gaziantep'teki üretimden Giresun nasıl etkileniyor?
Gaziantep hangi ilden ne alıyor, hangi ile ne satıyor? Sektörel olarak cirosu ne?
Bu ve benzeri soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bir sistem var artık. Girişimci Bilgi Sistemi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan bu sistemle Türkiye ekonomisinde işletme, sektör, şehir ve bölge bazında bilgilere ulaşıp analizler yapabiliyorsunuz.
İşte bu sistemdeki verilere göre 2013'te Gaziantep Türkiye'nin toplam cirosundan yüzde 2.2 pay almış. Gaziantep 82,3 milyar liralık ciro gerçekleştirmiş ve iş hacmi büyüklüğü olarak 7'nci olmuş. İlk 6 mı?
İstanbul (%39,2)
Ankara (%8,3)
İzmir (% 6.3)
Kocaeli (% 5)
Bursa (%4.1)
Antalya (%2.8)
SONUÇ: Gaziantep yine ilk 10'da.

"Kendi omzuna tırman. Başka nasıl yükselebilirsin ki!" Nietzsche

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Gaziantep nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN