Vali Büyük'ten Kalın'a ince ayar

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Vali Büyük'ten Kalın'a ince ayar

Olgunlaşma Enstitüsü'ndeki Arapça eserlerde yapılan büyük hataları fark eden Vali Mustafa Büyük, enstitü müdürü İkbal Kalın'ı uyararak hataların düzeltilmesini istedi

Olgunlaşma Enstitüsü'nde düzenlenen 'Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı' programına katılan Vali Mustafa Büyük, sergilenen eserlerde fark ettiği yanlışlıklar yüzünden enstitü müdürü İkbal Kalın'a tepki gösterdi. Enstitü müzesindeki eserleri inceleyen Vali Büyük, kaatı sanatı ile işlenmiş bir Arapça eserin, okuma yönüne göre ters basıldığını fark etti. Bakara Suresi'nin ilk ayetlerinin de eksik işlendiğini gören Vali Büyük, yapılan işlerle ilgili bilgi vermek üzere orada bulunan İkbal Kalın'ı uyararak yanlışlıkların bir an önce düzeltilmesini istedi.

ESERLERİ TEK TEK İNCELEDİ

Geleneksel El Sanatları Yaşatma ve Kadın Girişimciliği Destekleme Derneği tarafından Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde 'Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı' konulu bir programı düzenlendi. SODES tarafından da desteklenen etkinliğe Adana Valisi Mustafa Büyük, Seyhan Kaymakamı Ahmet Okur ve diğer davetliler katıldı. Etkinlik öncesi enstitü bünyesinde oluşturulan müzeyi gezen ve eserleri inceleyen Vali Büyük, bazı çalışmalarda yanlışlıklar yapıldığını fark etti.

ENSTİTÜ MÜDÜRÜ İKBAL KALIN HATAYI KABUL ETTİ
Eski bir Osmanlı süsleme sanatı olarak bilinen kaatı ile işlenen Ayet-el Kürsi'nin yazıldığı sayfanın soldan sağa doğru açılması gerekirken sağdan sola doğru açılacak biçimde yapıldığını fark eden Vali Büyük, Müdür İkbal Kalın'ı uyararak, "Eseri bir yere hediye olarak gönderirsiniz, Arapça bilenler yanlışı hemen fark eder. Bu da hem okulunuzun hem de Adana'nın imajına zarar verir" dedi. Kalın, yaptıkları hatayı kabul ederek en kısa sürede düzelteceklerini söyledi.

DAVETLİLER YÖRESEL LEZZETLERDEN TATTI
Gezinin devamında Kuranı Kerim'in açılış sayfası olarak kabul edilen Bakara Suresi'nin ilk ayetlerinin bulunduğu işlemenin de eksik yapıldığını fark eden Vali Büyük, eserler hakkında bilgi vermek üzere orada bulunan Müdür İkbal Kalın'ı bir kez daha uyararak dikkatli olunmasını istedi. Vali Büyük ve beraberindekiler daha sonra 'Geçmişten Günümüze Türk Mutfağı' programına geçti. Öğrenciler tarafından hazırlanan yöresel lezzetleri tadan davetliler yemeklere tam not verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Büyük'ten Kalın'a ince ayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN