Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük savaşın gizli öyküsü

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Büyük savaşın gizli öyküsü
Üstün Fransız birliklerine karşı derme çatma tüfeklerle canlarını ortaya koyarak kenti savunan Anteplilerin yarattığı destanın arkasında bir azim ve kahramanlık öyküsü saklı. Ellerindeki kısıtlı cephanesi tükenen Antepliler, Tüfekçi Yusuf ve Tevfik ustaların öncülüğünde kurulan "İmalatı Harbiye Fabrikası"nda üretilen mühimmatla direnmeye çalıştı.

KÜF KATMANLARI

Siperlerde Fransızlara karşı koyan büyüklerinin yanı başında bekleyen küçük çocukların getirdiği boş kovanları yeniden doldurup cephane üreten ustalar, kapsüllerin yetersizliği karşısında gaz tenekelerinden kapsül yapmış, mağara duvarlarında bulunan küf katmanlarını çocuklara toplattırarak, bunları barutla birleştirip el bombası ve kurşun yapmışlardır.

PATLAMAMIŞ BOMBA

Günde 50 adet el bombasının döküldüğü fabrikanın dökümhane bölümünde çalışan ustaların malzemelerinin önemli bir bölümünü Fransızların patlamamış top mermileri oluşturmuş. Kadınların çekinmeden sırtlayıp getirdiği patlamamış top mermilerini büyük bir itinayla açan ustalar buradaki barutu ve dinamitleri cephane haline getirerek mücahitlere ulaştırmışlar.

HAZIR HALE GETİRİLDİ

En ilginç olaylardan biri ise Fransızlara karşı direnişte kullanılan Ramazan topu. Topun altına 2 adet tekerlek ve tahta kalas bağlayan Antepliler, ağırlık ölçümünde kullanılan kumbuzları delerek içlerine 4-5 kilo dinamit koyarak elde ettikleri mermileri Fransızlara karşı ateşler. Her atıştan sonra dağılan top, yeniden fabrikaya getirilerek kullanıma hazır hale getirilirmiş. Harbin sonuna kadar kullanılan bu "42'lik Ramazan topu", Fransızların eline geçmemesi için gömülerek saklanır. Fransızlar uzun uğraşlar sonunda buldukları topu ve fabrikada kullanılan bazı malzemeleri Paris'e götürerek bir müzede sergilerler. Fabrikada günümüze kadar gelebilen malzemelerin bir kısmı hala Hasan Süzer Etnografya Müzesi'nde sergileniyor…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük savaşın gizli öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN