Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep rekor canavarı

Eylül ayında ihracatta rekor kıran Gaziantep'in hedefi, ülkenin iki katı büyümek. Sanayi Odası (GSO) Başkanı Konukoğlu, "Bölge sanayisinin dinamik gücü olduk" dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Gaziantep rekor canavarı
Son 10 yıldır düzenli olarak üretim ve ihracat artışı yaşayan Gaziantep birkaç aylık duraklama ve düşüş seyrini tersine çevirdi. Gaziantep'in kısa bir düşüşten sonra ihracatta yeniden yukarı yönlü ivmeyi yakalamasının sevincini yaşadıklarını söyleyen Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kentin Eylül ayında tarihi rekor kırarak yüzde 12,9 artışla 622,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmesinin moralleri yerine getirdiğini kaydetti.

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR

Gaziantep'in öne çıkan avantajlarına dikkati çeken Konukoğlu, "Gaziantep her zaman yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım ve işbirliği için sıcak baktığı bir yer oldu. Cumhuriyetimizin 100. yılında kendimize koyduğumuz 30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmemiz için inovasyon ve AR-GE çalışmalarının ticarete dönüştürmemiz gerekiyor. Bu nedenle asıl amaçlarımızdan birisi, kendi teknolojisini kendi üreten bir sanayi şehri olmaktır" dedi. Gaziantep'in, Türkiye'de en fazla marka-patent başvurusu yapan 5'inci il olduğunu belirten Adil Konukoğlu, "En fazla endüstriyel tasarım başvurusunda bulunan iller arasında ise 2'nci sırada yer alıyoruz. En fazla ihracat yapan 6'ncı iliz. Gaziantep'in 2000'in yılında 115 olan ihracat yaptığı ülke sayısı 2013 yılı sonunda 177'ye ve aynı dönemde 435 milyon dolar olan ihracat rakamı 6 milyar 473 milyon dolara yükseldi" diye konuştu.

75 BİN YENİ İSTİHDAM
Gaziantep ile Kilis sınırında ortaklaşa kurulacak olan "Polateli- Şahinbey OSB Projesi" ve "Dörtyol-Hassa Tünel Projesi"nin bölge için büyük önem taşıdığını kaydeden Adil Konukoğlu, şunları söyledi: "Projemize 2015 yılında başlanması ve 3 yılda bitirilmesi bekleniyor. WBu projeyle Gaziantep sanayisine genişleme imkanı sağlanacağı gibi Kilis'in kalkınması ve sanayisinin gelişmesi de sağlanacak. Tesislerin faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık 75 bin kişiye istihdam öngörülüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep rekor canavarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN