Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam alimlerinin eserleri yaşayacak

Giriş Tarihi: 28.10.2014
İslam alimlerinin eserleri yaşayacak

İslam âlimlerinin astronomi, tıp, kimya, fizik, mekanik ve coğrafya alanlarında bilime yaptıkları katkılar gelecek nesillere aktarılacak

Gaziantep Şahinbey Belediyesi, tarihi bir binada oluşturulan müze ile İslam âlimlerinin birbirinden önemli çalışmalarını gelecek nesillere uygulamalı ve anlatımlı olarak ulaşmasını sağlayacak. Belediye hizmet kompleksinin içinde yer alan tarihi bir taş binanın restore edilmesiyle yapılan müzede İbni Sina'dan Cabir Bin Hayyan'a, Zehravi'den bugünkü motorların atası sayılan altı pistonlu su pompasının mücidi Takiyuddin'e varana kadar 103 ayrı eser sergileniyor.

CUMHURBAŞKANI AÇACAK
İslam bilim tarihinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla belediye hizmet binasının yakınındaki tarihi bir binayı restore ederek müze haline getirdiklerinin altını çizen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu. "İslam alimlerinin astronomi, tıp, kimya, fizik, mekanik ve coğrafya dallarındaki icatları ve bilime katkılarının anlatıldığı bu müzemizi, Yeşilvadi projemizle birlikte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açmasını ümit ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam alimlerinin eserleri yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN