Rekorları alt üst eden marka kent

Son yıllarda büyüme rakamlarını katlayan, rekor üstüne rekor kıran Gaziantep ülke ekonomisinin iki katı büyüyor. İşsizliğin azaldığı kentte fabrikalar nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Rekorları alt üst eden marka kent
Gaziantep'in birçok konuda Türkiye'nin önde gelen bir kenti olduğunu söyleyen Vali Erdal Ata, "Gaziantep sadece bölgemizin değil, ülkemizin cazibe merkezi. Nüfus bakımından 6'ncı büyük kent ama sanayi ve ticarette çoğu zaman ilk sırada geliyor. Türkiye'nin en geniş organize sanayi bölgesi burada, iki yeni sanayi bölgesi daha yapılacak. Gaziantep ve Kilis arasında yapılacak olan Şahinbey-Polateli OSB, 43 milyon metrekarelik bir alanda olacak. Bu bölge Hassa-Dörtyol arasında yapılacak yeni tünel ve yol ile en yakın limana da bağlanacak" dedi.

İHRACATIMIZ ARTIYOR
Özellikle bazı ürünlerin üretimi konusunda Gaziantep'in merkez konumunda olduğuna dikkat çeken Vali Ata, "Bugün makine halı üretiminin yüzde 80-85'i burada üretiliyor. Makarna üretiminin yüzde 40'ı, bulgur, ambalaj sanayi, triko, ayakkabı gibi üretimlerin büyük bir bölümü ilimizde yapılıyor. Bir önceki yıl ihracatımız 6,5 milyar dolar civarındaydı. Bu rakam bu sene de yakalanacak belki de yılsonunda biraz daha üzerine çıkma şansı olacak" diye konuştu.

NİTELİKLİ ELAMAN

Gaziantep'te işsizlikten öte iş beğenmeme ve nitelikli işgücü sorunu olduğunu söyleyen Vali Ata, "Sanayici eleman bulmakta zorlandığını söylüyor. Genel olarak baktığımızda işsiz olanların 'Ne iş olsa yaparım' diyen vasıfsız işgücü olduğunu görüyoruz. O nedenle eğitimli insan sayısını arttırmamız ve meslek eğitimini Avrupa ortalamasının da üzerine çıkarmamız gerekiyor. Sanayide Meslek Yüksek Okulu açıldı, bunun yanı sıra ilimizde meslek lisesi sayısını arttırmaya çalışıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN İKİ KATI

Ekonomik performansın artarak devam ettiğine dikkat çeken Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "En önemli pazarlarımızda yaşanan problemlere rağmen ihracat artışı sürüyor. Yeni yapılan yatırımlar, istihdam, elektrik ve doğalgaz tüketimi hızlı büyümenin reel göstergesi. Bu yıl da Türkiye ekonomisinden iki kat fazla büyüyeceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

30 MİLYAR DOLAR

Gaziantep'in öne çıkan avantajlarını sıralayan Konukoğlu şöyle dedi: Gaziantep güçlü sanayi altyapısı ve lojistik merkezi olarak, Ortadoğu pazarına yakınlığı ve bölge ülkeleriyle geliştirdiği iyi ticari ilişkiler nedeniyle ilgi çekiyor. Türkiye'de en fazla marka patent başvurusu yapan beşinci kentiz. En fazla ihracat yapan 6'ncı iliz. 14 yıl önce 115 ülkeye ihracat yaparken bugün 177'ye yükseldik.

TİCARET MERKEZİ

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, "Gaziantep'in iç ve dış ticaret rakamları sürekli olarak yukarı doğru bir ivme gösteriyor. Son dönemde yaşanan genel durgunluğa rağmen kısa bir sürede toparlandık. Irak'taki sorunlar nedeniyle yaşanan durgunluk geçti, artık ihracatımız yeniden yükselişe geçti. Bu arada kısa sürede turizmde de önemli mesafeler kat ediyoruz. Otel ve yatak sayıları habire artıyor. 11'inci 5 yıldızlı oteli de hizmete açtık. Bu önemli bir göstergedir" şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK OSB

OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesinin Gaziantep'te olduğunu vurgulayarak, "4 ayrı bölgede faaliyet gösteriyoruz, yatırım yapacak yer kalmayınca 5'inci bölgeyi de hazırlayıp arsalarını dağıttık. Şimdi de Kilis ile ortaklaşa bir bölge kuruyoruz. Bu da gerçekleşince istihdam rakamlarımız ikiye katlanacak, üretim ise daha fazla artacak" dedi.

HEDEF TURİZM

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, yaşam kalitesiyle de üst sıralara tırmandığını belirterek, "Gaziantep'imizde hükümetimizin ve belediyelerimizin yaptığı başarılı çalışmalar kentin çehresini değiştirdi. Büyükşehir olarak tarihi ve turistik özelliklerimiz göz önüne çıkardık, çok sayıda müze açarak turizm pastasındaki payımız arttırıyoruz. Dünyanın en büyük mozaik müzesi kentimizde bulunuyor. Yollar, kavşaklar ve nitelikli toplu konutlar yapıyoruz. Örneğin sanayi bölgelerinin gelişmesine paralel olarak iki ayrı uydu kentte 50 bin konut yapmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

İSTİHDAM MERKEZİ
Gaziantep'te 4 ayrı Organize Sanayi Bölgesinde 357 tekstil, 190 gıda, 70 plastik, 56 kimya işletmesi ile diğer sektörlerde üretim yapan 147 firma olmak üzere toplam 820 fabrika yer alıyor. Bu bölgelerde istihdam edilen kişi sayısı 120 bin. Kentte yaşayan her 10 kişiden biri organize sanayi bölgesinde çalışıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yer aldığı KÜSGET ve Örnek Sanayi Sitesi ile çeşitli meslek grupları için yapılan irili ufaklı sitelerde de 30 bin civarında kişi çalışıyor. Yeni kurulacak iki ayrı OSB ile istihdam rakamı 90 bin daha artacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekorları alt üst eden marka kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN