Tahmazoğlu'nun Sahinbey mucizesi

Şahinbey'in öncesini bilenler bugün geldiği noktayı hayranlıkla izliyor. Bu muhteşem dönüşümün mimarı olarak Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nu gösterenler, "İnanılmazı başarıyor" diyor

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Tahmazoğlu'nun Sahinbey mucizesi
Gaziantep'in Şahinbey ilçesi son yıllarda akıllara durgunluk verecek ölçüde yaşanan hızlı bir değişimin içinde. Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olmasına rağmen büyük bölümü gecekondudan oluşan Şahinbey'de son yıllarda yapılan çalışmalarla hem binlerce modern konut yükseliyor, hem de atalarımızdan kalan onlarca tarihi eser, mucize kabilinden dokunuşlarla kurtarılarak yeniden günlük hayata kazandırılıyor. Bütün bu muhteşem gelişmelerin mimarı olarak gösterilen Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise mütevaziliğinden bir şey kaybetmeden, "Bize bu makamı layık görenlere gönül borcumuz var. Onların mutlu ve huzurlu yaşayacakları bir kent yaratmak zorundayız. Ben ve tüm ekip arkadaşlarım gece gündüz bunun için çalışıyoruz. Şahinbey hep fark edilecek" dedi.

ÖNCELİK GECEKONDULAR
Gecekondulaşmanın yoğun olduğu ilçede birinci önceliklerinin insanların daha sağlıklı konutlarla yaşamasını sağlamak olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kentsel dönüşüm ile kentin daha yaşanabilir bir hale gelmesi için mücadele verdiklerini söyledi. Başkan Tahmazoğlu, bir taraftan yeni konut alanları üreterek şehrin dışında yaşam alanları oluşturduklarını, bir taraftan da kentsel dönüşümle yıkılan gecekondu bölgelerinde çağdaş ve modern toplu konutlar inşa ettiklerini söyledi. Tahmazoğlu, "Bunların hepsi her şeyin en iyisine layık Şahinbey halkı için" diye konuştu.

NÜFUS HIZLA ARTIYOR
Şahinbey'in hızla büyüyen ve 69 ilden daha fazla nüfusa sahip bir ilçe olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu şunları söyledi: Son 5 yılda nüfusumuz 117 bin kişi arttı. Ülkelerindeki savaş ortamı nedeniyle gelen Suriyelileri de dâhil ettiğimizde bizim son 5 yıldaki nüfus artışımız 300 bin kişi. Buna ilçemizin yüzde 80'inin çarpık yapılaşmadan oluştuğunu eklediğimizde konut ihtiyacı büyük önem arz ediyor. İlçemizin tek gelişme alanı güney kısmı. Orası çarpık yapılaşma gelişme alanı içinde kaldığından dolayı hem çarpık yapılaşmayla mücadele adına hem orada yeşil alan ve yol ihtiyacını karşılamak büyük bir proje yaptık.

500 MİLYON TL HARCANDI

Yeşil Vadi Park Projesi'nde kentin doğusu ile batısını birbirine bağlayan önemli bir yol bulunduğunu söyleyen Mehmet Tahmazoğlu, "12 kilometrelik bir yol yapıyoruz, 12 şeridi bulunuyor. Kamulaştırmasını bitirdik, yolu da açtık, 6 kilometrelik kısmının asfalt çalışması da tamamlandı. İlgili kurumlar su, kanalizasyon ve elektrik ile ilgili alt yapı çalışmalarını bitirdiğinde tamamını aktif hale getireceğiz. Projemiz eski parayla 500 trilyon lira, bugünkü parayla da 500 milyon lira yapıyor. Kim görse, 'Bir ilçe belediyesi olarak bu kadar büyük bir projeyi nasıl yaptınız?' diye soruyor. Ama biz inandık ve yolumuza bu inançla devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

BÜYÜK DÖNÜŞÜM SAĞLANDI

Kentin önemli bir yükünü taşımasına rağmen yıllardır 2 şeritli olarak hizmet veren Özdemirbey Caddesi'nin 6 şeritli yol haline getirilmesi çalışmalarının ikinci etabına da başladıklarını bildiren Tahmazoğlu, "İlk etapta kısa bir sürede önemli bir başarı göstererek hem yolu genişlettik hem de vatandaşımızın da gönlünü alarak kentsel dönüşüm yaptık. Bugün o bölgedeki bin 200 dairelik Çamlıca konutlarının ilk bölümünde insanlar evlerine yerleşti bile. İkinci etabın da kamulaştırma ve yıkımlarına başladık, orayı da en kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. İRİLİ

UFAKLI 400 PARK YAPILDI

Kentin farklı bölgelerinde park ve yeşil alan çalışması yaptıklarını anlatan Tahmazoğlu, "Hiçbir yeri parksız bırakmak istemiyoruz. Şu ana kadar 400 park yaptık. Yine sosyal tesislere ağırlık veriyoruz. Bu tesislerde mesleki eğitim, öğrenciler için etüt merkezleri, dinlenme mekânları ve taziye evleri için yer ayırıyoruz. İhtiyacı olan yerlerde sağlık ocağı da yapıyoruz. Yine cami ve okul ihtiyacının da karşılamak için çeşitli projelerimizi sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

GENÇLİK VE EĞİTİME ÖNEM
Geleceğin teminatı olan gençlere büyük önem verdiklerini kaydeden Tahmazoğlu, ilçenin farklı bölgelerinde yaptıkları gençlik merkezleriyle onlara eğitimi, spor ve dinlenme imkanı sağladıklarını belirtti. Tahmazoğlu, Akkent Spor Köyü, Selçuklu Gençlik Merkezi ile Şahintepe Gençlik ve Spor Merkezi'nin bunların başında geldiğini vurgulayarak eğitim kurslarından 62 bin 929 öğrencinin ücretsiz yararlandığını kaydetti.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ
Bölgenin en önemli ihtiyacı olan yeşil alanı önemli ölçüde hallettiklerini söyleyen Başkan Mehmet Tahmazoğlu, "Türkiye'nin tek parça halinde en büyük park çalışmasında, sıfırdan 1 milyon 700 bin metrekarelik tek parça bir park yaptık. Daha önce bomboş olan bir araziyi yeşil alana dönüştürerek ülkemizin en büyük ve nitelikli bir parkı haline getirdik. Burada üç etap çalışması tamamen bitti. 4. Etap çalışmalarına da başladık. Planlarımıza göre burası da önümüzdeki yılın Şubat ayında tamamlanır. Yeşilvadi Parkı'nın açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açmasını ümit ediyoruz. Bu konuda kendisine arzumuzu ilettik. Bizi kırmayacaklarını söylediler. Bunun heyecanı içindeyiz" şeklinde konuştu.

HEDEF 35 BİN KONUT
7 milyon metrekarelik alanı imara açarak ve bazı bölgelerin planlarını değiştirerek hem planlı gelişimi sağladıklarını hem de çarpık yapılaşmanın önünü kapadıklarını belirten Tahmazoğlu, "Bu anlamda hayata geçirmek için yola çıktığımız Yeşilvadi çok amaçlı bir proje. Üç önemli ayağı var, buna çarpık yapılaşmayı dâhil edersek 4 önemli ayağı var. Bölgede 35 bin konut yapılacak, ilk adımını biz attık. Yeşilvadi konutlarımız bitmek üzere. Burada 702 konutluk bir proje var. 234 daire tamamlandı. 78 daire daha önceden satılmıştı. Geriye kalan 156 daire yakında hak sahiplerine verilecek. Geriye kalan 4 blok 3-4 ay içinde tamamlanacak. Tamamı belediyemiz imkanları ile yapılan konutlardan almak isteyenlere ücretsiz ekspertiz hizmeti de sunulacak. Alt yapısı sağlam, yolları geniş olan bu bölgede yakında vatandaşlarımızın konut çalışmaları da başlayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahmazoğlu'nun Sahinbey mucizesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN