Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiryakioğlu: Fıstık kentimizin yıldızı

Antep fıstığında rekoltenin 4–5 kat artacağını söyleyen Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ihracattaki gelişmeyle kentin tanıtımının da artacağını söyledi

Giriş Tarihi: 28.10.2014
Tiryakioğlu: Fıstık kentimizin yıldızı
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 27 ilde yetişen Antepfıstığı'nın en kalitelisinin en çok miktarının Gaziantep'te yetiştiğini belirterek, "Antepfıstığı bizim yıldız ürünümüz. Yakında artan üretimle birlikte rekolte patlaması yaşanacak ve bu dünyaya bizim adımızla yayılacak. Bundan daha iyi bir tanıtım göremiyorum" dedi. Fıstığın her şeyden önce şehrin ismiyle anılan bir ürün olduğuna dikkat çeken Tiryakioğlu, "Kayısı ve Malatya olsa da Türkiye'de böyle ikinci bir şey yok. Antep fıstığının farklı bir özelliği var, 27 ilde fıstık yetişiyor ama yüzde 95'i Gaziantep'te işleniyor. Yine en çok fıstık Gaziantep'te yetişiyor. Dolayısıyla fıstık bizim için çok yıldız bir ürün" diye konuştu.

ORTAK AKIL TOPLANTISI

Gaziantep milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer yetkililerle birlikte Ankara'da bir lobi çalışması yaptıklarını söyleyen Tiryakioğlu, "Bu toplantıda Tarım Bakanlığı yetkililerine fıstığın bizim önemi ve yaşanılan sorunları aktardık. Milletvekillerimiz de bizi destekledi. Biz orada fitili ateşlemiş olduk. Tabi bakan bey bu kadar güçlü bir lobinin olduğunu görünce hemen yanındaki müsteşarlara, genel müdürlere emir verdi. Ne istediğimizi sordu, destekleme istemeyip istemediğimizi de. Biz de sadece 'Ortak akıl' toplantısı talep ettik. İkinci toplantımızı da burada yaptık. Tüm boyutlarıyla fıstık tartışmaya açıldı" dedi.

EN BÜYÜK REKLAM

Gaziantep Fıstık Araştırma Merkezi ve Tarım İl Müdürlüğü'ndeki uzmanları Amerika'ya göndereceklerini belirten Tiryakioğlu, "Bütün masraflarını biz karşılayacağız. İncelemeler yapılıp ayrıntılı bir rapor çıkarılacak. Bunu yaparak ben 100 bin tonluk rekoltenin arkasına düşmüyorum. Burada başka bir değer var. Aynı zamanda çiftçi olduğum için biliyorum ki Antep fıstığı ağaçları daha önce kıraç arazilere ekilirdi, arazi değerlensin diye. Son yıllarda öyle verimli topraklara ekildi ki hızla ürün vermeye başladı. Rekoltenin bir anda 400 bin tonlara çıktığını düşünün. O zaman Antep ismiyle bu ürünün 100 bin tonu içeride tüketilecek, 300 bin tonu yine Antep ismiyle dünyaya dağılacak. Bundan daha büyük bir reklâm göremiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiryakioğlu: Fıstık kentimizin yıldızı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN