Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze kompleksi turist çekecek

Adana'da restorasyonu süren asırlık fabrika binasında kurulacak kompleks, arkeolojik ve etnografik eserleri, tarım ve sanayide kullanılan alet ve makineleri ile kentin turizmine katkı sağlayacak

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Müze kompleksi turist çekecek
Adana'da 1907'de kurulan, kentin en eski iplik ve dokuma fabrikası Milli Mensucat'ın binasında müze kompleksi yapım çalışmaları devam ediyor. Arkeolojik ve etnografik eserler ile tarım ve sanayide kullanılan alet ve makinelerin sergileneceği müze kompleksinin Ortadoğu'nun en büyük müze kompleksleri arasında yer alacağı bildirildi. Adana Valisi Mustafa Büyük, kompleksin ilk etabında son aşamaya gelindiğini söyledi.

BATILI ÜLKELERDE VAR

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in büyük destek ve önerisiyle Milli Mensucat Fabrikası'nın bulunduğu 68 bin 530 metrekarelik alana kurulacak müze kompleksinin inşaatının hızla ilerlediğini anlatan Vali Mustafa Büyük, kentin turizmine katkı sunacağına inandığı kompleksin benzerine, batıdaki birçok ülkede sıkça rastlandığını kaydetti. Müzenin, bir anlamda Adana'nın turizm lokomotifi olacağını beliren Vali Büyük, şunları söyledi:

ÇOK FAZLA DEĞERİMİZ VAR
"Adana'da nehirler, denizler, dağlar, antik kentler, kaleler gibi çok sayıda kültürel ve tarihi mirasımız var. Bunların hepsi çok değerli. Bu değerlere sahibiz ancak yeterince yararlanamıyoruz. Turizm altyapısının geliştirilmesi, kapasitesinin artırılması, paket turlarla buraların turistlik faaliyetlere ev sahipliği yapması ve destinasyon haline gelebilmesi için çaba gösterilmeli. Şehre kolay ulaşıp, konaklama tesislerinin olması, alışveriş, yeme içme, eğlenme mekanları olması gerekiyor.

80 MİLYONLUK YATIRIM
Tarihi Varda Köprüsü örneğini veren Vali Büyük şöyle konuştu: "Varda Köprüsü çok güzel ama orası için hiçbir turist gelmez. Sadece o manzarayı görmek için insanlar uzun bir seyahat yapmaz. Cazip hale gelmesi için bir pakete dönüşmesi lazım. Yani yemek yiyeceksin, hediyelik eşya alacaksın, konaklayacaksın. Yoksa sadece o fotoğrafı görmek için kimse gelmez." Vali Mustafa Büyük, kentte Kültür ve Turizm Bakan Ömer Çelik'in desteğiyle 80 milyon liralık yatırımının devam ettiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze kompleksi turist çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN