Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vandalların faturası ağır

Giriş Tarihi: 3.11.2014
Vandalların faturası ağır

Kobani eylemcilerinin kente verdiği zarar 2 milyon lirayı aştı. Ev, işyeri ve araçları zarar gören vatandaşlara ödeme yapılacak

Suriye'nin Kobani kentindeki çatışmaları bahana ederek eylem yapanların yol açtığı zararın boyutları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Adana'da ilk belirlemelere göre eylemler sırasında kamu ve şahıs mallarına toplam 2 milyon lirayı aşan zarar verildi. Şahısların zararlarının ödenmesi için Valilik Hukuk İşleri Bürosu, başvuruları alıp değerlendirmeye başladı. Toplam 75 kişi eylemlerde maddi zarara uğradığını belirterek dilekçe verdi.

YAKLAŞIK 1 HAFTA SÜRMÜŞTÜ

Kobani'deki olayları bahana eden gruplar, Kurban Bayramı'nda Adana'nın çeşitli bölgelerinde eylemler yapmaya başlamıştı. Yaklaşık 1 hafta süren ve Türkiye genelinde 40'tan fazla insanın ölümüyle sonuçlanan eylemlerin Adana'ya verdiği ekonomik zarar için raporlama çalışmaları devam ediyor. İlk belirlemelere göre Adana'daki eylemler sırasında 54 resmi araç, 14 de özel araç ağır hasar gördü. Kimi kurşunlanan, kimi yakılan, kimi de taş ve sopalı saldırıya uğrayan araçlardaki hasarın ekonomik boyutu 783 bin 710 lira olarak hesaplandı.

YAKILAN İŞYERLERİ VAR

Adana'daki Kobani eylemleri sırasında ayrıca 2 özel konutla 14 işyeri zarar gördü. Bazı marketler tahrip edildi ve yağmalandı. 1 mobilya mağazası ise yanında bulunan ve yakılan marketteki yangının sıçramasıyla ağır hasar gördü. Konut ve işyerlerindeki toplam 415 bin liralık zarar oluştu. Mobese kameralarından 24'ü ile bunların bulunduğu direkler de eylemlerden nasibini aldı. Mobese kameralarında 282 bin liralık hasar meydana geldi. Adana Valiliği Hukuk İşleri Bürosu, ilk belirlemelere göre Kobani eylemlerinde toplam 2 milyon liralık ekonomik kayıp oluştuğunu hesapladı.

KAYIPLAR ÖDENİYOR

Yetkililer, Başbakanlık Ekonomik Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı'nın yazısı gereğince vatandaşların zararını ödemek için de çalışma yapıyor. Polis tutanaklarıyla başvuran vatandaşların kaybının hesaplanması için bilirkişi görevlendiriliyor. Şimdiye kadar 75 başvuru alan Adana Valiliği Hukuk İşleri Bürosu yetkilileri, ödemelerin en kısa zamanda yapılacağını, vatandaşların olayın ardından 2 ay içinde dilekçe vermesi gerektiğini belirtiyor. Yetkililer, sigorta şirketlerinden para alacaklar ile zaten trafikten çekilmiş hurda araçları için talepte bulunanların başvurularının kabul edilmediğini kaydediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandalların faturası ağır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN