Bankalar da dolandırıldı

'ın Payas ilçesinde bazı demir-çelik firmalarının milyarlık KDV vurgunuyla yetinmeyip, depolarını 'demirle dolu' gibi göstererek bankalardan da milyarlık kredi çektiği iddia ediliyor

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Bankalar da dolandırıldı
Demir çelik sektörünün merkezi 'ın Payas ilçesinde bazı firmaların paravan şirketlere fatura kestirerek yaptıkları 3 milyar lirayı aşan ve 'Paralel yapı' destekli KDV vurgununun, 'bankacılık' boyutu da olduğu öne sürülüyor. İddialara göre, aynı firmalar, bilançolarında oynama yaparak depolarında 'yüz binlerce ton demir' varmış gibi gösterip, çoğu kamuya ait olmak üzere bankalardan kredi çekti. KDV vurgunu parasıyla bankaların faizlerini ödeyen firmalar, ana para borcunu ise sürekli öteliyor.

TOPLAM KREDİ 1,4 MİLYAR

Sektör temsilcilerinin Sabah'a verdiği bilgilere göre, vurguncu firmalar evrak oyunlarıyla depolarındaki demir miktarını 10-12 kat fazla gösteriyor. Bunu güvence olarak bankalara sunan firmalar, son dönemde 1,4 milyar liraya varan miktarlarda kredi çekti. Düşük faizli bu kredilerle elde ettikleri paraları saklayan firma sahipleri, KDV vurgunundan kazandıkları paralarla borcun faizini ödüyor. Ana para borcu ise sürekli erteleniyor. Öte yandan borçlu firmaların sahiplerinin oturdukları birer ev ve yazlık ile otomobilleri dışında üzerlerine kayıtlı malvarlığı olmadığı belirtiliyor.

ÖZEL BANKALAR UYANDI
İsmini vermek istemeyen bir firma temsilcisi, "Bu firmaların sahipleri, KDV vurgunu ve banka kredisi çarkını şimdilik sürdürüyor. Ama bir gün çark kilitlendiğinde, ortadan kaybolacaklar. Üzerlerine kayıtlı doğru düzgün mal olmadığı için bankalar tahsilat da yapamayacak. Milletin parası buhar olacak" dedi. Öte yandan vurguncu firmaların toplam 1,4 milyar dolarlık kredilerin yaklaşık yüzde 80'ini kamu bankalarından, yüzde 20'si özel bankalardan çektiği belirtiliyor. Özel bankaların durumu fark edince kredilerini geri aldığı, ancak kamu bankalarında durumun değişmediği vurgulanıyor.

BAKANLIK İNCELEME YAPIYOR
Sabah'ın 6 Kasım'da Payas'taki KDV vurgununu duyuran haberinin ardından Maliye Bakanlığı'nın inceleme başlattığı öğrenildi. Çalışmanın, Payas'ın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir ve Karabük'ü de kapsadığı kaydedildi. Sabah'ın haberinde Payas ilçesinde paravan firmalar aracılığıyla bazı şirketlerin, son 5 yılda en az 3 milyar liralık KDV vurgunu yaptığı iddialarına yer verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankalar da dolandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN