Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaşa rağmen ihracat rakamları hızla artıyor

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) üyesi firmaların ihracatı, Ortadoğu'da yaşanan olaylara rağmen hız kesmedi. AKİB üyeleri bu yıl 9 milyar 371 milyon dolarlık ihracat yaptı

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Savaşa rağmen ihracat rakamları hızla artıyor
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) üyelerinin ihracat rakamları, Ortadoğu ülkelerindeki kargaşaya rağmen geçen yılın ilk 9 ayında artarak devam etti. Firmalar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9'luk artışla 9 milyar 371 milyon dolarlık ihracat yaptı. En çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında sıcak olayların yaşandığı Suriye, Irak ve Mısır da yer aldı.

İLK 5'TE 3 ARAP ÜLKESİ
AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, Eylül ayında elde edilen ihracat gelirinin ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,7 artarak, 937 milyon 499 bin dolardan 1 milyar 159 milyon dolara çıktığını belirtti. AKİB'in Ortadoğu'ya yönelik ihracatlarının da olduğunu kaydeden Uğur Ateş, AKİB'in yaptığı ihracatı ülkeler bazında da değerlendirerek, "2014 yılının eylül ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke, Mısır, Irak, Malta, İtalya ve Suriye oldu" şeklinde konuştu. Uğur Ateş, ihracat sektörlerini de değerlendirerek, 'hazır giyim ve konfeksiyon' ihracatında 2014 yılı eylül ayında, yüzde 113,38 oranında artış kaydedildiğini, 49 milyon dolarlık da gelir elde edildiğini belirtti. Türkiye'deki toplam sektör ihracatındaki payın yüzde 2,94 olduğunu anlatan Ateş, "Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin 2014 yılı eylül ayı değer bazında ihracatı, ürün gruplarına göre incelendiğinde, bayan dış giyimin yüzde 37 pay ile ilk sırada, bay dış giyimin yüzde 30 ile ikinci sırada, diğer hazır eşyanın ise yüzde 8 ile üçüncü sırada yer aldığı görülüyor" dedi.

HUBUBATTA YÜZDE 37 ARTIŞ

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatından 120 milyon dolarlık gelir elde edildiğini söyleyen Ateş, bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla sektörün ihracatında yüzde 37 oranında artış yaşandığını, ülke genelindeki ihracat payının yüzde 22 olduğunu belirtti.

YAŞ MEYVE VE SEBZE
AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, AKİB üzerinden gerçekleşen yaş meyve ve sebze ihracatının 2014 yılı eylül ayında, yıla göre değer bazında yüzde 35 oranında artarak 57 milyon dolardan, 77 milyon dolara ulaştığını vurguladı. Ateş, sektörün, ocak -eylül ayları arasındaki ihracatının ise bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 8 oranında yükselerek 627 milyon dolar olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşa rağmen ihracat rakamları hızla artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN