Güneydoğu'nun ihracatı yedi milyar doları geçti

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Güneydoğu'nun ihracatı yedi milyar doları geçti
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Ocak-Ekim döneminde bölgeden 7 milyar 369 milyon 819 bin dolarlık ihracat yapıldığı açıkladı. Çıkmaz, Gaziantep'in de aynı dönemde 5 milyar 419 milyon 891 bin dolar ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili olma özelliğini koruduğunu belirtti.

EN İYİ MÜŞTERİ ORTADOĞU

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 59,7 ile ilk sırada yer aldığını bildiren Çıkmaz, " AB ülkeleri yüzde 16,3 ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 8,8 ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 185 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İtalya, İran, Almanya, İngiltere, Libya ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir" dedi.

HALI LİSTEDE LİDER

GAİB Koordinatör Başkanı Çıkmaz en çok ihracatı yapılan ürünler hakkında da bilgi vererek "Birliklerimiz tarafından yapılan ihracatta halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir çelik mamulleri, dış giyim ve diğer gıda müstahzarları Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur" diye konuştu.

İHRACAT HEDEFİ YÜKSEK
Bölge ihracatında lokomotif görevini üstlenen Gaziantep'in ihracatta tırmanışa geçtiğine de dikkat Çıkmaz, "Gaziantep, 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde 5 milyar 419 milyon 891 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'nun ihracatı yedi milyar doları geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN