Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlış katarakt ameliyatı göz kaybına yol açabilir

Dünyagöz Adana Başhekimi Prof. Dr. İlter Varinli, teknoloji ve hijyen problemi olan merkezlerde yapılan katarakt ameliyatının körlüğe neden olabileceğini belirtti

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Yanlış katarakt ameliyatı göz kaybına yol açabilir
En yaygın göz problemlerinden katarakt, cerrahi müdahaleyle giderilebiliyor. İlaçla tedavi şansının bulunmadığı, ihmal edilirse gözün kaybına bile neden olabilen katarakt için cerrahi müdahalenin yapıldığı merkezlerin niteliği büyük önem taşıyor. Dünyagöz Adana Başhekimi Prof. Dr. İlter Varinli, "Başarılı bir katarakt ameliyatı için, ameliyatın gerçekleşeceği merkezin teknoloji ve hijyen bakımından standartlara uygun koşullara sahip olması gerekiyor. Kullanılan mercek Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)onaylı olmalı" dedi.

TEK TEDAVİSİ AMELİYAT

Kataraktın, 60 yaş üstünde sıklıkla rastlanan ancak her yaşta görülebilen ve gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesiyle oluşan bir hastalık olduğunu kaydeden Prof. Dr. İlter Varinli, tedavi geciktirildiğinde veya doğru tedavi edilmediğinde dünyadaki en sık görülen körlük nedenlerinin başında geldiğini belirtti. Prof. Dr. Varinli, "Hastalarımızdan göz damlası veya güneş gözlüğünün kataraktın ilerlemesini durdurup durdurmayacağı ile ilgili sorular geliyor. Net olarak belirtmek gerekir ki kataraktın tek tedavisi ameliyattır, ilaçla tedavi edilemez ve ilerlemesi durdurulamaz" diye konuştu.
FEMTO SANİYE

Prof. Dr. İlter Varinli, katarkt tedavisinde uygulanan 2 yöntemden biri olan Femto Saniye Lazer sistemi ile ilgili olarak şu bilgiyi verdi: "Femto Saniye Lazer'le katarakt cerrahisinde, gözün kornea tabakasının kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması işlemleri lazerle yapılıyor. Bu sayede ameliyat daha hassas ve düzgün şekilde yapılıyor. Hem hasta hem de hekim açısından son derece konforlu ve güvenli olan bu yöntem ile diğer yöntemlere nazaran olası riskler azalıyor. Hasta kısa sürede sosyal yaşantısına dönebiliyor."

MULTİFOCAL GÖZ İÇİ MERCEKLERİ
Dünyagöz Adana Başhekimi Prof. Dr. İlter Varinli, göz cerrahisinde kullanılan 'Multifocal' göz içi merceklerin, en üst düzey çok odaklı mercekler olduğunu kaydetti. Bu mercekler sayesinde hastaların miyop, hipermetrop, astigmat gibi tüm kırma kusurlarından tek bir ameliyatla kurtulabildiğini belirten Prof. Dr. Varinli "Katarakt ameliyatı sırasında göz içine takılan bu mercekler bir gün sonra kişinin sosyal yaşantısında gözle görülür konfor sağlıyor. Televizyonlardaki altyazıları okumak, kitap okumak, cep telefonu mesajlarını görmek, ipliği iğneye geçirmek gibi aktivite kolayca yapılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış katarakt ameliyatı göz kaybına yol açabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN