Okuduğu kitaplarla kütüphane kurdu

Andırın ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Mehmet Zengin, çocukluğundan beri okuduğu 2 bin 500 kitabı, evinde oluşturduğu kütüphanede topladı

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Okuduğu kitaplarla kütüphane kurdu
Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yaşayan 80 yaşındaki Mehmet Zengin, çocukluktan beri okuduğu yaklaşık 2 bin 500 kitabı, evinin salonunda kurduğu kütüphanede vatandaşların hizmetine sundu. İlkokul mezunu Zengin, küçük yaşlarda aldığı kitapları yıllarca biriktirdi. Kitapların önemli bölümlerini derleyip daktilo ile 20 kitap yazan Zengin, kitapları değerlendirebilmek amacıyla evinin salonunu kütüphaneye çevirerek, vatandaşların kullanımına sundu.

EVİ KÜTÜPHANE OLDU
Çocuklukta kazandığı kitap okuma alışkanlığının ilerleyen yıllarda aşka dönüştüğünü söyleyen Mehmet Zengin, 10 yaşından itibaren okumak için aldığı kitapları evindeki dolaplarda muhafaza ettiğini belirterek, "Bugüne kadar okuduğum kitaplar evimdeki dolaplara sığmayınca salonu kütüphaneye çevirdim. Vatandaşlar gelip burada kitap okuyor. Evinde okumak isteyenlere de isim ve adres yazarak, kitap veriyorum" dedi.

BİLGİSAYAR ÖĞRENDİ

Kütüphanesinin kendi yazdığı şiir ve derleme kitaplarla daha da zenginleştirdiğini ifade eden Zengin, kitap okuma ve yazma alışkanlığı sayesinde bilgisayar öğrenmek zorunda kaldığını dile getirdi. Zengin, "2 bin 500 kitabı okudum, önemli bilgileri not aldım. Bunları daktilo ile yazarak 20 kitap sahibi oldum. Daktilo ile yazmak zor olduğu için bilgisayar öğrendim" diye konuştu. Gençlere kitap okumalarını tavsiye eden Zengin, kütüphanesinde her türlü ansiklopedi, tarihi, kültürel ve dini eserin bulunduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okuduğu kitaplarla kütüphane kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN