Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Kural çevreyi anlattı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde "duyarlılık" konferansı veren çevreci Prof. Dr. Orhan Kural, topluma kötü örnekleri sıraladı

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Prof. Dr. Kural çevreyi anlattı
Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) çevre ve duyarlılık konferansı veren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, çevre, insan ve hayvan haklarına duyarsız kaldıkları, hatta zarar verdikleri iddiasıyla, Ajda Pekkan, Nihat Doğan, Cem Yılmaz ve Bülent Ersoy gibi ünlülere yine tepki gösterdi. Prof. Dr. Kural, eski arkadaşı Bülent Ersoy'un gösterdiği tepkiler nedeniyle kendisiyle konuşmadığını söyledi.

HAYVAN HEDİYE ETMEYİN

HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yaşanabilir bir çevre için el ele" adlı konferansta konuşan Prof. Dr. Orhan Kural, HKÜ ve Özel Erdem Koleji öğrencilerine çevre bilincini ve israfı anlattı. Kural, "Hayvan satın alarak kimseye hediye etmeyin. Sokaklardaki hayvan sayısı Sevgililer Günü'nden sonra artıyor. Niye? Alıp kızlara hediye ediyorlar, onlar da bir iki gün sonra sokağa atıyor. Bazıları da hayvanları kürk olarak kullanıyor. Ajda Pekkan ve Bülent Ersoy bunların başında geliyor. Yıllardır anlatıyorum ama hala hayvanların canlı canlı yüzülerek elde edildiği kürkleri giyenler var. Bunların yaptığı salaklıkları o kadar anlatıyorum ki beni dava edecekler. Eskiden arkadaşım olan Bülent Ersoy ve annesi kürk meselesine olan tepkim nedeniyle artık benimle konuşmuyor bile" dedi.

DUYARLI BİREYLER

HKÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Reyhan Kalyoncu ise "Gelecek nesillere sağlık, yemyeşil ve yaşanabilir bir dünya bırakmamız gerekiyor. Dünyamızın acımasızca kirletilmesi hepimizi etkiliyor. Bu konuda devletlerin olduğu kadar, sivil toplumun ve bireylerin de sorumlulukları var. Birey ve toplum olarak yaşama kültürümüzü irdelememiz gerekiyor. Dünyada her gün 20 bin çocuk açlıktan ölürken 'bana ne' diyen bir anlayıştan kurtularak israf etmeyen, çevreye duyarlı bireyler olmalıyız" diye konuştu. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da, "Üniversitemiz bu amaçla 'yeşil kampüs' uygulamasını gerçekleştiriyor. Ağaçlandırma çalışmalarımız hızla devam ediyor ama biz alternatif enerji kaynaklarına da yöneliyoruz" dedi. Reyhan Yalçın, Prof. Kural'a el işi bir sandık hediye ederken, Kural da Ermenek'teki madencilere dikkat çekmek için bir madenci heykeli hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Kural çevreyi anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN