Üretemeyen bir ülke büyüyemez

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Üretemeyen bir ülke büyüyemez

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut sanayi üretiminin önemli bir makro ekonomik gösterge olduğunu, üretmeyen bir ülkenin'de büyüyemeyeceğini söyledi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, 2014 Eylül ayı sanayi üretim rakamlarını değerlendirdi. "Kentler sanayisiz büyüyebilir ama ülkeler sanayisiz büyüyemez" diyen Aşut, dünyanın en büyük ilk 15 ekonomisinde sanayisiz büyüyen bir ülke olmadığına dikkat çekerek "Ancak, her şeye rağmen sanayi verileri geleceğe dair olumlu görünüyor; Reform paketi bu umudu arttırıyor. Yeter ki biz içerde güçlü olalım; insan kaynağımızı doğru eğitelim, yenilikçi, yaratıcı, girişimci bir insan kaynağı yetiştirelim" dedi. Sanayinin 2014 yılının ikinci çeyreğinde kapasitesinin ve üretiminin zayıfladığını, karamsar bir tablonun ortaya çıktığını ifade eden Aşut "Üçüncü çeyreğe geldiğimizde; sanayi üretim endeksinin 2014 Eylül ayında yüzde 1.7 arttığını görüyoruz. Beklentinin üstünde bir artış oldu. Ancak, Eylül ayında, yıllık bazda baktığımızda artış 2.2'de kaldı. Beklenen büyüme yüzde 3.9'du. Yani, sanayi üretiminde aylık bazda beklentileri aştık ama yıllık bazda geride kaldık" diye konuştu.

ÜLKELER İÇİN SANAYİ ŞART
Eylül ayı rakamlarının sadece veri olduğunu ve aşırı umut veya umutsuzluk pompalamayı doğru bulmadıklarını belirten Aşut "Daha Ekim, Kasım, Aralık var. Bu aylara da bakmak gerekir. Yıllık anlamda baktığımızda, sanayi üretimi yüzde 6.4 büyümüş; madencilik 8.9 büyümüş; imalat ise - esas belki de reel sektör için önemli olan budur, sadece 1.1 artmış. Şunun iyi bilinmesi gerekir; kentler sanayisiz büyüyebilir ama ülkeler sanayisiz büyüyemez. Hele hele bizim gibi nüfusunun yarısı 30 yaşın altında olan 75 milyonluk bir ülke üretmeden, sanayisiz bir ekonomi ile ne büyüyebilir, ne işsizliğe çare bulabilir. Dünyada ilk 15'te sanayisiz büyüyen bir ülke yok" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretemeyen bir ülke büyüyemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN