Türkiye'nin en iyi haber sitesi

600 milyonluk tahsilat hedefi

Giriş Tarihi: 16.11.2014
600 milyonluk tahsilat hedefi

Adana SGK İl Müdürlüğü, borç yapılandırma işlemlerine başladı. Seyhan Merkez Müdürü Dilek Akın "Hedefimiz 600 milyon liralık tahsilat" dedi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü'nde, kamuoyunda 'Torba Yasa' olarak bilinen 6552 sayılı kanundan yararlanarak borçlarını yapılandırmak isteyenlerin başvuruları sonuçlanmaya başladı. Şu ana kadar 8 bine yakın işverenin başvuru yaptığı Adana'da, toplam alacaklar 724 milyon liraya ulaşıyor. Seyhan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Dilek Akın, toplam alacakların 600 milyon lirasının, taksitli ödeme şansı sunan yapılandırma sayesinde tahsil edilmesinin hedeflendiğini, bunun için çaba göstereceklerini söyledi.

HEPSİ BİR BİR ARANIYOR
Adana'da aktif durumda 38 bin işyeri bulunduğunu kaydeden Dilek Akın, şimdiye kadar 7 bin 929 işyerinin borçlarını yapılandırıp ödemek için başvurduğunu belirtti. Başvurulardan yaklaşık 6 bininin sonuçlandığını ve borçların yapılandırıldığını vurgulayan Dilek Akın, "Borçluları tek tek arayıp, yapılandırmadan yararlanmaya çağırıyoruz. İşlemlerin hızlı yürümesi için ön büro oluşturduk. Burada vatandaşları ilgili servislere yönlendiriyoruz. Böylece yığılmaları önlüyoruz" diye konuştu. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçluların 31 Aralık'a kadar başvurması gerektiğini belirten Akın, öte yandan son güne kalınmaması için uyarıda bulundu.

GSS İÇİN GELİR TESTİ

Genel Sağlık Sigortası'yla (GSS) ilgili bilgi de veren Akın, 1 Ocak 2012'den bu yana tüm vatandaşların bu kapsama alındığını belirtti. Sigortalı ya da yeşil kartlı olmayanların, SGK'ya başvurup 'gelir testi' yaptırması gerektiğinin altını çizen Seyhan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Dilek Akın, "Şu ana kadar GSS kapsamında Adana'da 90 bin 886 kişinin resen tescili yapılmış. Bu kişiler de borçlu durumda ve 31 Mart 2015'e kadar gelir testi yaptırmalı, 30 Nisan'a kadar da başvuruda bulunmalı. Ancak Adana yapılandırmadan yararlanarak bize gelenlerin sayısı şu anda 3 bin 880. Vatandaşlarımızın borçlu duruma düşmemesi için merkezimize gelmesi gerekiyor" diye dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 milyonluk tahsilat hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN