Narenciye kokusu tüm 'i sardı

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Narenciye kokusu tüm Mersin'i sardı

'de bu yıl 5'ncisi düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali büyük coşku ile sürüyor. Yabancı grupların gösterileri ilgiyle izlendi

Ticaret Borsası'nın öncülüğünde ve bu yıl 5'incisi düzenlenen Narenciye Festivali 26 ülkeden gelen konukların gösterileriyle başladı. Festival havasını solumak için çevre illerden gelenler festival coşkusunu yaşadı. Süslemeler için 500 bin adet narenciyenin kullanıldığı festival nedeniyle kentin her yanını turunçgil kokusu sardı. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, narenciye ürünlerinin yıllık ortalama 6 milyar liralık pazar oluşturduğunu, bunun da Türk çiftçisi için önemli olduğunu kaydetti.

HER YIL BİRAZ DAHA

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bünyelerinde oluşturdukları Tarımsal Hizmetler Dairesi ile Mersin çiftçisini desteklemeye başladıklarını söyledi. Başkan Burhanettin Kocamaz, ürünlerin değerinin artmasının genel politikalar ile mümkün olabileceğini kaydetti. MTB ve Festival Tertip Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir ise 5 yıldır büyük bir özveri ile gerçekleştirilen festivalin her geçen yıl daha da büyüdüğünü, yurtiçi ve yurtdışında ses getirmeye devam ettiğini söyledi.

FESTİVAL ALANI 3 KİLOMETRE

Festivalde bu yıl toplam bin 500 metrekarelik süsleme yapıldığını ve bunun yaklaşık 3 kilometrelik bir alana yayıldığını ifade eden Özdemir "Ancak bu alan tüm şehre yayılmış vaziyette. Vatandaştan isteğimiz narenciyemize daha fazla sahip çıkmasıdır. Narenciye hayattır" dedi. Kortej yürüyüşü ile devam eden festivalde bugün ise yabancı ülkelerden gelen ekipler gösterilerini sürdürecek. Adnan Menderes Bulvarı Galatasaray Meydanı bölgesinde süren festivalde, özel firmalar da vatandaşlara ikramlarda bulunarak festivale katkıda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciye kokusu tüm Mersin'i sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN