Örnek konutlar

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Örnek konutlar

Şahinbey Belediyesi eski konutların yer aldığı Yazıcık Mahallesi'nde kentsel dönüşüme başladı. Konutların Türkiye'ye örnek olacağı bildirildi

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep'in eski mahallelerinden olan Yazıcık'ta kentsel dönüşüm için yıkılan binaların yerine Türkiye'ye örnek olacak yapıların yapılacağını söyledi. Şahinbey Belediyesi, son 5 buçuk yılda 295 milyon 720 bin liralık kamulaştırma yaptı. Belediye, değer tespitini yaptığı 11 bin bağımsız bölümün de 5 bin 260'ının yıkımını gerçekleştirerek ilçeyi kötü görünümden kurtaracak modern konutların yapımı için harekete geçti.

TARİHİ DOKU KORUNACAK

Kamulaştırılması ve yıkımı tamamlanan Yazıcık Mahallesi'nde de 162 konut ve 24 işyerinin yapımına başlandı. 1 yılda bitirilmesi öngörülen konutlar, tarihi dokuya dikkat edilerek yapılacak. Konutlar ve işyerleri tamamlandıktan sonra bölgenin üst kısmında kalan Türktepe istikametine doğru kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Yeni hazırladığımız proje, buranın, yapısına ve tarihi dokusuna son derece uygun olacak şeklide 2 katlı ve 3 katlı ev tipinde olacak. Bu evlerin dışını taşla kaplıyoruz. Uygulayacağımız bu mimari proje, Gaziantep'teki taş evlerin mimari izlerini taşıyan çok güzel yapılar olacak. Bu proje belki de Türkiye'ye örnek bir proje olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek konutlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN