Anavarza gezisi

Kültür ve Turizm Bakanı, kazı çalışmaları hakkında bilgi almak için Anavarza'yı ziyaret etti. Bakan Çelik, Çukurova havzasının tur paketlerine girdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Anavarza gezisi
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Anadolu'nun en önemli antik kentleri arasında gösterilen Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya köyü yakınlarındaki Anavarza'yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kazı çalışmaları ve Anavarza'nın tarihi hakkında bilgi alan Çelik, bakanlık olarak buradaki çalışmaların en kısa sürede tamamlanması için tam destek vereceklerini açıklayarak, "2 -3 tane bölge var. Deniz, kum güneş turizminin ötesinde yeni olarak canlandırmaya diriltmeye çalıştığımız yeni stratejimizin merkezindeki bölgelerden bir tanesi de burası" dedi.

DÜNYANIN İLK DUBLE YOLU

Kazı çalışmalarının insansız hava araçları (İHA) desteğiyle yürütüldüğü Anavarza'da zafer takından geçerek ortaya çıkarılan 34 metrelik dünyanın ilk duble yolundan yürüyen Bakan Çelik, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen'den bilgi aldı. Çok heyecan verici bir yerde olduklarını vurgulayan Bakan Çelik, " Burayı savaş tarihiyle ilgili, strateji tarihiyle ilgili kitaplardan okurken bilirdim. Adana'da yaşadığım içinde bilirdim. Ama şimdi İnsansız hava araçlarıyla, hocalarımızın özverili çalışmalarıyla Türkiye'nin en büyük antik kentini keşfetmiş bulunuyoruz" diye konuştu.

EFES'TEN 10 KAT BÜYÜK

Anavarza'da yapılan çalışmalarla antik Efes kentinden 10 kat büyük bir kentin ortaya çıkarılacağını vurgulayan Çelik, "Ben burasının normal takvimi içinde akmasını ve keşfedilmesini çok doğru bulmuyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anavarza gezisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN