Artık ülkeler değil şirketler yarışıyor

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Artık ülkeler değil şirketler yarışıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, artık ülkelerin değil, şirketlerin rekabet ettiğini belirterek, "Bugün 'bir girişimde de sen bulun' demenin zamanı gelmiştir" dedi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, artık 'başıma icat çıkarma' deyiminin tarihe karışması gerektiğini, 'Bir buluş da sen yap' deme zamanının geldiğini söyledi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Mersin Şubesi'nin açılışında konuşan Bakan Işık, ekonominin küreselleştiği dönemlerden itibaren ülkelerin kalkınmalarında ve gelişmelerinde en önemli aktörlerin girişimciler olduğunu söyledi.

ŞİRKETLER İÇİN KULİSLER
Sanayici, iş adamı ve girişimcisi olmayan ülkelerin bu çağda varlıklarını devam ettirme şansı olmadığını vurgulayan Işık, "Girişimciniz yoksa bu yarışta saf dışısınız. Artık rekabet ülkeler arasında değil, şirketlerin rekabetine döndü. Artık pek çok ülke kendi şirketinin menfaatini savunmayı, devletinin menfaatini savunmak olarak görüyor. Devlet başkanlarının başka bir ülkeye gidip herhangi bir şirketin ihale alması için kulis yapması normal karşılanıyor" dedi.

GİRİŞİMCİ DESTEKLENMELİ

Güçlü girişimcilik ruhuna sahip Türk milletinin içinden çok daha fazla girişimci çıkmasının ve girişimcilerin ölçek büyütmesinin temel önceliklerden birisi olduğunu anlatan Işık "Artık 'Başıma icat çıkarma' cümlesinin yerini, 'Bir buluş da sen yap' almalı. Bir girişimde de sen bulun. Belki başarısız olabilirsin ama bir defa başarısız olursun. İkincide, üçüncüde başarırsın. Girişimcisini desteklemeyen hiçbir ülkenin artık bu çağda rekabet şansı yok" diye konuştu.

EKONOMİNİN BEL KEMİĞİ
Sanayici ve işadamları derneklerini çok önemsediklerini belirten Bakan Fikri Işık, dünyada olduğu gibi Türkiye'nin ekonomisinde de KOBİ'lerin ekonominin bel kemiği olduğunu sözlerine ekledi. KOBİ'lerdeki en önemli iki problemin ise kurumsallaşma ve rekabet gücü olduğuna dikkati çeken Işık, kurumsallaşmada da ASKON gibi sivil toplum örgütlerinin sağlayacağı çok önemli imkanlar olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık ülkeler değil şirketler yarışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN