Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinbey Belediyesi'ne restorasyon ödülü verildi

Gaziantepte Şahinbey Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği'nin kültürel mirası koruma yarışmasında "Süreklilik" ödülü aldı

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Şahinbey Belediyesi'ne restorasyon ödülü verildi
Gaziantepin Şahinbey Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasında 'Süreklilik Ödülü'ne layık görüldü. Ödül, Şahinbey Belediyesi'nin "İslam Bilim tarihi Müzesi", "Düveroğlu Konağı Kültür Merkezi Restorasyonu" ve "Şeyh Fettullah Evi Restorasyonu" projeleri ile 2013 yılında yapılan ve 30 belediyenin 18 proje ve 32 uygulaması için verildi. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Antalya'da düzenlenen YAPEX fuarında aldı.

TARİHE ÖZEN GÖSTERİYORUZ

Antalya 22'nci Uluslararası Yapı Malzemeleri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı'nda düzenlenen törende konuşan Başkan Tahmazoğlu, ödüle layık görülen 4 belediyeden biri olduklarını söyleyerek, "Şehirleşmeye ve kentsel dönüşüme özen gösterdiğimiz kadar, tarihi yapılara da özen gösteriyoruz. İlçemizdeki tarihi han ve konaklar ile sokaklarını restore ederek tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarıp, kültür merkezi, müze ve kütüphane yaptık. Bu sayede vatandaşların bu tarihi dokuyu hissetmesini sağladık. Geçtiğimiz yıl da Tarihi Kentler Birliğinin en büyük ödülü olan Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünü aldık. Bu yılda yine ödüle layık görüldük, teşekkür ediyorum" dedi.

SÖZEN'DEN TAM NOT
Ödül törenin düzenlendiği fuar alanında açtığı stantla da büyük ilgi toplayan Şahinbey Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'den tam not aldı. Hazırladığı stant ile fuara görsel zenginlik kazandıran Şahinbey Belediyesi, Tarihi Şehreküstü Konakları ve Şahinbey'in tarihi hakkında da detaylı bilgiler verilen stantta, ziyaretçiler için hazırlanan anı objeleri tarih meraklılarının büyük beğenisini kazandı. Standı gezen Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de çok beğendiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinbey Belediyesi'ne restorasyon ödülü verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN