Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazık değil mi?

Adana'da okul binası yıkılan Mekan Mahallesi İlköğretim Okulu'nun öğrencileri, her gün traktör römorkuna balık istifi gibi binip 4 km uzaktaki okula gidip geliyor

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Yazık değil mi?
Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Küçük Dikili Mahallesi'nde ihtiyaca cevap vermediği için yıkılan Mekan İlköğretim Okulu'nun öğrencileri, 4 kilometre uzaklıktaki Büyük Dikili Ortaokulu'na gidiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'nce servis talebi kabul edilmeyen veliler çocuklarını okula traktörle göndermek zorunda kaldı. Balık istifi gibi traktör römorku ile pikap arkasına doluşan öğrenciler, çocuk olmanın verdiği heyecanla yaşadıkları tehlikenin farkında bile değil. Traktörü kaçıran ya da yer bulamayan öğrenciler ise çaresiz tabana kuvvet yaya yürüyor.

OKUL İNŞAATI YENİ BAŞLADI

Bugüne kadar birbirlerinden bağımsız dersliklerde eğitim verilen Mekan Mahallesi İlköğretim Okulu'nun yetersiz fiziki yapısından dolayı yeni bir binanın yapılmasına karar verildi. İhalesi geçtiğimiz yıl yapılmasına rağmen, okul inşaatına bu eğitim yılının başında başlandı. Üç hafta önce boşaltılan okul yıkılırken, 1 ve 2'nci sınıf öğrencileri 2 dersliğe bölünen muhtarlık binasına, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri ise 4 kilometre uzaktaki Büyük Dikili Ortaokulu'na yönlendirildi. Bunun üzerine öğrenci velileri servis talebinde bulunmak için Milli Eğitim'e gitti.

KARANLIKTA DÖNÜYORLAR

Servis konusunda olumsuz cevap alan öğrenci velileri bir traktör ve pikapla anlaşma yaptı. Yaklaşık 350 öğrenci, okul saatinden önce traktör römorkuna ve pikap kasasına balık istifi gibi dizilerek taşınmaya başlandı. Havalar iyi gittiği için şimdilik bir sorun olmadığını söyleyen öğrenci velileri, "Yağmurlar başlayınca ne olacak? Ailelerin maddi durumu ortada. Bazı ailelerde 2-3 çocuk var. O yüzden normal servis tutamadık. İşimizi traktörle, pikapla görmek zorunda kaldık. Traktöre binemeyen öğrenciler yürümek zorunda kalıyor. Hava karadığı için dönüşleri çok sıkıntılı" dedi.

HEPİMİZ ÇOK TEDİRGİNİZ
İki çocuğunu her gün okula yolcu eden Adem Dalbudak, "Elimiz yüreğimizde çocuklarımızı okula gönderiyoruz. Traktörle ulaşım olmayacağını biliyoruz ama çaresiz kalınca elimiz mahkum oldu. Her an biri düşüp traktörün altında kalacak diye çok tedirginiz. Bu duruma acilen bir çözüm bulunmalı" dedi.

YÜRÜRKEN KORKUYORUZ

4'üncü sınıf öğrencisi Esmanur Aybar, "Bazen yaya gitmek zorunda kalıyoruz. O zaman korkuyoruz. Köpekler var saldırıyor. Taş atıyoruz ama yine de korkuyoruz. Bir an önce okulumuzu istiyoruz" dedi.

YA YAĞMUR YAĞARSA?
11 yaşındaki Rübeyda Dönegel, "Şimdi hava güzel yürüyoruz ama yağmurlar başladığında ne yapacağız bilmiyoruz. Köpeklerden de çok korkuyoruz çünkü bize saldırıyorlar" diye konuştu.

ALKOLLÜ İNSANLAR VAR
Okul yolunda bazen alkollü şahıslarla karşılaştıklarını söyleyen 12 yaşındaki Samet Genç, "Eskiden okul evimizin yanındaydı rahattık. Şimdi sıkıntılı oldu. Yol yürümekten derse az çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazık değil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN