Narenciye için kriz görünüyor

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Narenciye için kriz görünüyor

Adanalı işadamı Mehmet Ali Bilici, narenciyede 'kriz' aşamasına gelen sorunlar için TBMM'de komisyon kurulması gerektiğini söyledi

Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve eski milletvekili Mehmet Ali Bilici, üretimi artarken iç tüketim ve ihracatı aynı oranda gelişmediği için fiyatların düştüğü narenciyede kriz sinyallerinin alınmaya başladığını söyledi. SABAH Güney'e konuşan Bilici, ihracat ya da iç tüketimin artırılmaması halinde, geniş narenciye alanları olan Adana ve çevre illerde kriz yaşanacağını kaydederek "Bu sektör zarar görürse, toplama ve paketlemede çalışanlar da mağdur olur, dolaylı yoldan esnaf da ağır kayıplar yaşar. Bu yüzden TBMM'de 'Narenciye Araştırma Komisyonu' kurulmalı, Hükümet master planlar hazırlamalı" dedi.

PERAKENDESİ KOLAYLAŞMALI

Eskiden narenciye yetişmeyen yerlerde pazarlar ve sergilerle narenciye ürünlerinin düşük fiyatla tüketiciye ulaştığını belirten Bilici, uzun yıllardır Hal Yasası nedeniyle bunun ortadan kalktığını kaydetti. Artık Adana'da bahçeden 50 kuruşa alınan narenciyenin İstanbul'da markette 3-4 liraya satıldığını vurgulayan Bilici, "Bu fiyatlar yüzünden de vatandaş narenciye tüketemiyor. Hal Yasası değişikliğiyle, narenciyenin iç piyasada perakende olarak satışı kolaylaştırılabilir. Böylece hem çiftçinin ürünü elinde kalmaz, hem de vatandaş cazip fiyatlarla narenciye yiyebilir" diye konuştu.

İSPANYA GÜÇLÜ RAKİP
İhracatta nakliye maliyetlerinin yüksekliğine de dikkat çeken Bilici, "Şu anda narenciyemiz ağırlıklı olarak Rusya, Ukrayna ve diğer eski Doğu Bloku ülkelerine gidiyor. Avrupa'nın diğer ülkelerine ise ürünü İspanya gönderiyor. Çünkü İspanya'nın mesafe avantajı var. İngiltere'ye bin 500 avroya TIR gönderebiliyorlar. İngiltere'den Türkiye'ne narenciye göndermenin maliyeti ise 4 bin avroyu buluyor" dedi. Bilici, Avrupa'da Türk narenciyesinin rekabet edebilmesi için devletin nakliye için destek vermesi ve DFİF desteklerini artırıp gününde ödemesi gerektiğini kaydetti.

BÜTÜN GELİR İÇERİDE KALIYOR
Mehmet Ali Bilici, Türkiye'de yıllık üretimi 4 milyon tonu, ihracatı ise 1 milyon 300 bin tonu geçen narenciyenin, en büyük avantajının 'tamamen yerli girdiyle' üretilmesi olduğunu söyledi. Bilici, "Ben iplik fabrikamda hammaddeyi Hindistan'dan getiriyorum. Ama narenciyenin bütün girdileri yerli kaynaklardan. O yüzden gelirinin tamamı ülkemizde kalıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Narenciye için kriz görünüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN