Yargı ve polise suç duyurusu

Giriş Tarihi: 25.11.2014
Yargı ve polise suç duyurusu

Paralel Yapı'nın 'örgüt üyesi' olduğu iddiasıyla teknik takibe aldığı avukat Murat Altındere, Mersin Emniyeti'nde görevli birçok polis, savcı ve hakim hakkında suç duyurusunda bulundu

Paralel Yapı'nın üs haline getirdiği Mersin'de usulsüz yollarla dinlenen, suç örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle işadamı Mahmut Arslan'la birlikte gözaltına alınan ve hakkında soruşturma başlatılan avukat Murat Altındere, suç uydurduğu iddiasıyla Mersin Emniyeti'nde görevli polislerle bazı hakim ve savcılar hakkında şikayetçi oldu. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan avukat Altındere, 4 hakim ve 3 savcı hakkında da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet dilekçesi gönderdi.

"POLİSLER SUÇ İŞLEDİ"
Paralel Yapı'nın kumpas kurduğu işadamı Mahmut Arslan ve ailesinin avukatlığını sürdürdüğüne dikkat çeken Altındere, "Amacı iktidar partisine yakın duran veya içerisinde bulunan kişileri hayal mahsulü suçlamalarla dinlemek ve takip etmek olan bu oluşum, resmi belgede sahtecilik, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, suç uydurma, görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, özel hayatın gizliliğini ihlal, iftira gibi suçlarla ailemizi hedef almıştır" dedi.

İKTİDARA YAKIN OLMAK
İşadamı Mahmut Arslan'ın bir dönem AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı, bacanağı Mert Hazar'ın da AK Parti İl Başkan Yardımcısı olduğunu dile getiren Altındere, "Şahsıma ve müvekkilim olan aile üyelerine yönelik suçlamalar ve atılan iftiralar, AK Parti'ye olan yakınlığımız nedeniyledir. Çıkarlarına aykırı davranan kişi ve şirketlere suç isnat eden, hukuka aykırı verilerle suç üreten bu yapı mensuplarının cezalandırılması gerekmektedir" dedi.

PARALEL ÖRGÜTÜN PARÇASI
Şikayete konu olan dönemin KOM Şube'de görevli müdürleri Ahmet Oruç, Suat Dağlı, Cemil Uysal ile bu isimlerin direktifiyle hareket eden polis memurlarının hukuka aykırı bir şekilde teknik ve fiziki takip yaptığını ileri süren Altındere, bu dinleme kararlarını veren yargı mensuplarının da bu kişilerle birlikte hareket eden örgütün bir parçası olduğu iddiasına bulundu. Altındere, HSYK'ya gönderdiği dilekçede söz konusu hakim ve savcıların, hiçbir somut dayanağı olmayan dinleme taleplerine onay verdiğini vurguladı.

DAVA AÇILMASINI İSTEDİ

Bir avukat hakkında soruşturma yapılabilmesi için Avukatlık Kanunu'nun 58. maddesine göre Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiğini hatırlatan Altındere, hayal mahsulü suçlamalarla anayasal haklarının ihlal edildiğini, soruşturma izni alınırken mesleğinin yargı makamlarından kasıtlı olarak gizlendiğini iddia etti. 24 sayfalık şikayet dilekçesinde iddiaları detaylarıyla anlatan avukat Murat Altındere, adalete güvendiğini belirterek şüpheliler hakkında yapılacak soruşturmanın ardından dava açılmasını talep etti.

HEPSİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

HSYK'ya gönderilmek üzere 5 hakim ve 3 savcı hakkında da dilekçe hazırlayan Murat Altındere, hakimler İbrahim Öneker, İrfan Yıldız, Ramazan Artun, Pınar Poyrazoğlu ve Ahmet Avcı ile Cumhuriyet savcıları Metin Dikeç, Özcan Şişman ve Mehmet Yazıcı'dan şikayetçi oldu. Altındere, şikayete konu olan hakim ve savcıların da polislerle bağlantıları nedeniyle görevini ihmal ettiğini ve kötüye kullandığını ileri sürdü. Altındere, yargı mensuplarının, takındıkları tavır nedeniyle, adeta kolluk görevlilerinin hazırladığı belgelerin imzacısı pozisyonuna büründüğünü iddia etti.

"MÜFETTİŞ GÖNDERİLSİN"
Avukat Murat Altındere, HSYK'ya gönderdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi: Şahsım ve diğer aile üyelerim aleyhine başvurulan hukuka aykırı dinlemeler ve diğer tüm yasa dışı tedbirler suç teşkil etmekte, imzası ve ilgisi bulunan hakim ve savcılar açısından da disiplin sorumluluğu oluşmaktadır. Bu nedenle müfettiş görevlendirilerek şikayet edilen hakim ve savcılar hakkında gerekli yaptırımların uygulanması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargı ve polise suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN