Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Röntgen krizinde devlet dolandırıldı

İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin görüntüleme hizmet alımı ihalesinde, edimin ifasına fesat karıştırılarak devletin zarara uğratıldığı iddia edildi

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Röntgen krizinde devlet dolandırıldı
Adana İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin görüntüleme ihalesinde, ihaleye fesat karıştırıldığı iddia edildi. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin görüntüleme hizmet alımı ihalesinde, yaklaşık maliyetin yüzde 32 altında fiyat veren ve aşırı düşük teklif açıklaması kabul edilen alan firmanın, sözleşmede kullanılmamış (sıfır) cihazlar kuracağını taahhüt etmesine rağmen 5-6 yaşında cihazları monte ettiği, bu şekilde devleti zarar uğrattığı ve ihaleye fesat karıştırıldığı ileri sürüldü. Bilgisayarlı tomografi cihazının 2010, skopi röntgen cihazının 2008, mammografi cihazının 2011 ve kemik dansitometre cihazının ise 2008 model olduğu iddia edildi.

AŞIRI DÜŞÜK TEKLİF
İlki 27 Şubat 2014'te yapılan ve BENEFİT, ATTİLA ve ÇUKOMED firmalarının davet edildiği ihale, eksik evrak ve tekliflerin kabul edilmemesi nedeniyle iptal edildi. 16 Haziran 2014'te yapılan ikinci ihaleye BENEFİT, ALSANCAK ve ATTİLA firmaları davet edildi. ATTİLA Özel Sağlık Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., yazım hatası nedeniyle elenirken, yaklaşık maliyetin yüzde 32 altında teklif veren ve aşırı düşük teklif açıklaması kabul edilen BENEFİT ihaleyi kazandı. ATTİLA ile ÇUKOMED firmaları, karara itiraz etti ve 11 Ağustos 2014 tarih ve 22351 tarihli dilekçe idareye sunuldu. Aynı tarihte Genel Sekreterlik ilansız- davet usulü ikinci bir ihaleye çıktı ve 31 Ağustos'a kadar görüntüleme işini yapacak olan mevcut iş ortaklığı firmasını davet etmedi. Ertesi gün ihalenin durdurulması için idareye ikinci bir başvuru yapıldı. 15 Ağustos tarihinde de Genel Sekreterlik ve ihale yetkilileri hakkında, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalarla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İTİRAZ SÜRECİ BEKLENMEDİ
Adana İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin itirazı reddetmesi üzerine, itiraz başvurusu Kamu İhale Kurumu'na (KİK) taşındı. Genel Sekreterlik, itiraz sürecini ve KİK incelemesini beklemeden 19 Ağustos 2014'te BENEFİT ile sözleşme imzaladı. Bunun üzerine Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, görüntüleme cihazlarından yararlanan binlerce hastayı düşünmeden, MR cihazının sökülmesi için 22 Ağustos'ta ilgili firmaya yazı gönderdi ve demonte işlemlerinin yapılmaması halinde iklimlendirme ve enerji kesintisine gideceğini bildirdi. Buna karşın ÇUKOMED tarafından yapılan itiraz sonucu MR ihalesi KİK tarafından 17 Eylül 2014 tarih ve 2014/061 sayılı karar ile iptal edildi.

CİHAZLAR SIFIR DEĞİL

Sözleşme süresi 31 Ağustos'ta sona erecek olan ATTİLA firması, avukatı aracılığıyla hastanenin tehdit kokan uyarısının hukuksuz olduğunu ve hastaların mağdur edileceğini bildirerek, demonte işleminin sözleşme sona erdikten sonra uzman kişiler tarafından yapılacağını açıkladı. Öte yandan ihaleyi kazanan firma, sözleşmede hastaneye kullanılmamış (sıfır) görüntüleme cihazları monte edileceğini taahhüt etti ancak monte edilen cihazların en az 5-6 yıllık olduğu anlaşıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Röntgen krizinde devlet dolandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN