Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Doktor sülükler' yurt dışına pazarlanacak

Giriş Tarihi: 28.11.2014
'Doktor sülükler' yurt dışına pazarlanacak
'ın Andırın ilçesinde, şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapan Murat Sarıbıyık, havuzda yetiştirdiği sülükleri yurt dışına pazarlamaya hazırlanıyor. Yaklaşık 10 yıl önce doğal ortamdan temin ettiği 30 sülüğü evinin bahçesine kurduğu havuzda yetiştiren Sarıbıyık, sayıları 40 bine ulaşan sülükleri bazı hastalıkların tedavisinde kullanıyor. Sarıbıyık, halk arasında 'doktor' olarak adlandırılan sülüklerle tedavi uyguladığını söyledi.

BİR SAAT KAN EMİYOR

Sülükle tedavi yöntemini dedesinden öğrendiğini anlatan Sarıbıyık, "Bu, halk arasında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastalara bir saatlik tedavi uygulanıyor. Sülük tedavisinde sülüklerin vücudun hangi bölgelerine nasıl yapıştırılacağını bilmek gerekiyor çünkü yapışan sülükler, bir saatlik sürede sürekli kan emiyor. Tedavide rastgele yerlerde uygulama yapılmıyor. Aile olarak biz bu işi benimsedik ve yıllardan beri yapıyoruz" dedi.

SAYILARI 40 BİNİ GEÇTİ

Sarıbıyık, dünyada en iyi sülüklerin Türkiye'de yetiştiğini ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Amerika ve Rusya'ya ihraç edildiğini ifade etti. Sülükleri, evinin bahçesine kurduğu havuzda yetiştirdiğini anlatan Sarıbıyık, "Şu an 40 bin civarında sülük bulunuyor. Sülükler, doğal havuz içerisinde oluşan yosun, kil topraktaki mineraller ve çok küçük canlılardan besleniyor. İnşallah bu hayvanları yurt dışına pazarlamayı hedefliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Doktor sülükler' yurt dışına pazarlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN