Yok dediler işte belgesi

Giriş Tarihi: 29.11.2014
Yok dediler işte belgesi

Numune Hastanesi'ne sıfır cihaz sözü verilip ikinci el gönderildiği iddiaları Kamu Hastaneleri Birliği tarafından yalanlansa da SABAH Güney o taahhüde ulaştı

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin görüntüleme ihalesini alan ve sıfır ürün taahhüt ettiği halde kullanılmış ürün göndererek devleti zarara uğrattığı iddia edilen firmanın imzaladığı 'taahhüt' belgesine SABAH Güney ulaştı. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nin "Sözleşmede böyle bir taahhüt yok" diyerek haberi yalanlamaya çalışmasına belgesiyle cevap veriyoruz. Meditel Medikal Teknik Elektronik A.Ş. adına Ömer Faruk Aksoy tarafından imzalanan belgede ürünün marka ve modeli detaylarıyla belirtiyor.

SEKRETERLİK YALANLADI

SABAH Güney'in 'Sıfır dedi 2'nci el çıktı' başlıklı haberinin arından topu taca çıkarmaya çalışan Adana İli Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği, söz konusu ihale için BENEFİT ile imzalanan sözleşmede ürünlerin kullanılmamış olacağıyla ilgili bir ifade yer almadığını, bu yüzden devletin zararının söz konusu olmadığını iddia etti. Genel Sekreterliğin bu iddiasına karşın, İhale Komisyonu Başkanlığı'na 13 Ağustos 2014'te gönderilen taahhüt yazısında, gönderilecek görüntüleme ürününün tamamen yeni olacağı belirtiliyor.

İŞTE O TAAHHÜT
2014/95335 ihale kayıt no ile kayıt altına alınan belgede şu ifade yer alıyor: "Kurumunuzun açmış olduğu 13/08/2014 tarihli 'Görüntüleme Hizmet Alımı' ihaleniz 'Kayı Benefit Healthcare Sağlık Hizmetleri A.Ş.' uhdesinde kaldığı takdirde; tamamen yeni, hiç kullanılmamış; en son teknolojik yeniliklere haiz SHIMADZU marka FLEXAVISION HB modeli TV'liDijital Sikopi Cihazını ve SG HEALTHCARE marka JUMONG M model Dijital Röntgen Cihazlarının kurumunuza montajının tarafımızdan yapılacağını beyan ve taahhüt ederiz".

'EDİMİN İFASINA FESAT KARIŞTIRILDI'
13 Ağustos 2014'te yapılan ihaleyi yaklaşık maliyetin yüzde 32 altında teklif veren ve aşırı düşük teklif açıklaması kabul edilen BENEFİT kazandı. Firmanın bu teklifle hastaneye tamamen yeni, kullanılmamış ürünler gönderme taahhüdüne rağmen, 5-6 yıllık cihazlar kurulmuş, bu şekilde devletin zarara uğratıldığı iddia edildi. İhaleyi düzenleyenler ve kazanan firmanın 'ihaleye ve edimin ifasına fesat karıştırdığı' ileri sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yok dediler işte belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN