Halil Avcı imzası Türkmenistan'da

Adana merkezli Halil Avcı Şirketler Grubu, 2007 yılından beri "Türklerin ata vatanı" sayılan Türkmenistan'da hayata geçirdiği projelerle tanınıyor

Giriş Tarihi: 1.12.2014
Halil Avcı imzası Türkmenistan'da
Türk müteahhitlik sektörü, dünyanın bir çok ülkesine damga vururken, Adana merkezli Halil Avcı Şirketler Grubu, 'Türklerin ata vatanı' olarak kabul edilen Türkmenistan'da dev projeleri hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 kadar işadamıyla birlikte Türkmenistan'a yaptığı ziyarete katılan Halil Avcı Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avcı, Türkmenistan'da kamu binalarından 5 yıldızlı otellere, okullardan rehabilitasyon merkezlerine kadar birçok projeyi tamamladıklarını söyledi. Avcı, Türkmenistan'ın Milli Şairi Mahtumkulu Firaki'nin doğduğu yerde yapımı sürmekte olan müzenin ise ayrı bir önemi olduğunu kaydetti.

DAVET EDİLMEK GURUR VERİCİ

Halil Avcı, "Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov'un reformları, yabancı yatırımcıya sağladıkları imkanlar ve açık kapılar siyaseti sayesinde 2007 yılından bu yana 'Ata vatanımız'da iş yapma imkanı bulduk" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 kadar işadamıyla birlikte Türkmenistan'a yaptığı ziyarete de katılan Halil Avcı, 2007 yılından bu yana Türkmenistan'da iş yapan Adanalı bir yatırımcı olarak Cumhurbaşkanı'nın gezisine davet edilmekten gurur duyduğunu söyledi. Aynı zamanda DEİK'te (Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu) de görevli olan Halil Avcı, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki köklü bağların her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarınca samimi olarak sürdürüldüğüne tanık olduğunu söyledi.
KALKINMA HIZI YÜZDE 112

6 milyon nüfusu olan, halkıyla devletin barışık yaşadığı Türkmenistan'daki iç huzura da dikkat çeken Halil Avcı, "Halkının mutlu olduğu, kavga dövüşün karmaşanın olmadığı bir ülke. Güvenlik had safhada. Orada bulunduğum sürelerde kavga dövüş gibi adli vakalara bile rastlamadım. Gecenin en ıssız saatinde bir köy yolunda bile, bırakın erkekleri, hanımların bile öz güvenle yürüyebildikleri seyahat edebildikleri bir ülke"diye konuştu. Türkmenistan'ın hızlı kalkındığını da belirten Avcı, "Küresel krizin dünyada yaşandığı dönemde bile Türkmenistan bundan etkilenmemiştir. Geçen sene yüzde 112'lik bir kalkınma hızını yakalamışlar. Dünyanın krizde olduğu bir dönemde Türkmenlerin böylesine bir başarı göstermeleri takdire şayan bir durum" dedi.

SANAYİ YATIRIMI VAR
Bu ülkedeki yatırımları konusunda da bilgi veren Avcı, Türkmenistan'da ilk olarak okullar yaparak işe başladıklarını, daha sonra 12'şer katlı lojmanlar, AVM binaları, 5 yıldız otel inşa ettiklerini belirtti ve şöyle dedi: "Türkmenistan'da oturmuş bir sosyal devlet anlayışı var. O nedenle engellilerine, çocuklarına, yaşlılarına hitap edecek yatırımlar yapıyorlar. Onların yaşamlarını daha konforlu hale getirebilecek yatırımlar yapılıyor. Biz de bu noktada, teşhis, tedavi ve yaşam olanaklarını içeren bir 'Engelliler Köyü' ve ' Rehabilitasyon merkezi' inşa ettik. Doğumunun 290'ıncı yılı kutlanan Türkmenistan'ın Milli Şairi Mahtumkulu Firaki'nin doğduğu yere bir müze inşa ediyoruz. Awaza bölgesinde çeşitli bakanlıkların konut ve lojmanlarını yapıyoruz. Ayrıca petrol rafinerisi için de Endonezyalılarla birlikte bir sanayi yatırımımız var. Verdiğimiz bir çok teklifin ve finale kalmış projelerimizin ise sonuçlarını bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halil Avcı imzası Türkmenistan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN