HKÜ akademik heyeti konteyner kenti gezdi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nden (HKÜ) bir heyet, Suriyelilerin barındığı AFAD Kilis Öncüpınar Konteyner Kenti'ne gezi düzenledi. Üniversite heyeti, Suriyeliler için akademik çalışma yapacak

Giriş Tarihi: 2.12.2014
HKÜ akademik heyeti konteyner kenti gezdi
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Ortadoğu Araştırma Merkezi, AFAD Kilis Öncüpınar Konteyner Kenti'ne teknik gezi düzenledi. Geziye; HKÜ İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak, bölüm öğrencileri Mustafa Şahin ve Rawdanoor Cumha katıldı. Kilis 7 Aralık Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. H. Mustafa Paksoy'un da ziyaret edildiği gezide, Suriyelilerin eğitimi ve psikolojik destek için HKÜ tarafından çalışma yapılmasına karar verildi.

KADINLARA DESTEK

Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz yaptığı açıklamada, "Kamp gezimiz sırasında, akademik anlamda birkaç hususta çalışma yapılmasına uygun alan olduğu tespit edilmiştir. Örneğin; kamptaki eğitim ve psikolojik destek programlarının çoğu çocuklara yönelik olarak uygulanmaktadır. Bu konudaki desteğin eşlerini çatışmalarda kaybetmiş bayanlara yönlendirilmesi, dikkatle incelenmesi gereken bir konu olarak ele alınmalıdır. Özellikle, eğitimli Suriyeli gençlerin Suriyeli toplumun eğitilmesinde büyük bir katkıları olabilir" dedi.

BİLGİ TABANI OLUŞMALI

Eğitimli Suriyelilerin çoğunun batı ülkelerine ve hatta batı illerine göç etmiş olmaları ve kalanların da sayılarına, uzmanlık alanlarına, dil bilgilerine yönelik bir bilgi tabanımızın bulunmamasının bir sorun olduğunu kaydeden Doç. Dr. Erdurmaz, "Bu yüzden, acil olarak, veri tabanı oluşturmak için bir araştırma yapılmalı ve mevcut potansiyel ortaya çıkartılmalıdır. Bunu takiben, Suriyeli gençlerin eğitilmesi, Türkçe öğretilmesi ve doktor ve öğretmen gibi Suriyeli uzmanların da organize olmalarına yönelik programlar hazırlanmalıdır. Bu konuda üniversitemizin mevcut altyapısı ile öncülük edebileceği değerlendirilmektedir" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELERE ALAN AYRILDI
HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bilal Çıplak ise; "Burada yaşayan yetişkinlerin kısa ve orta vadede Suriye'ye dönemeyecekleri gerçeğinden hareketle, ülkemiz gelenek-görenek, hukuk sistemi, sosyal ve beşeri ilişkiler konularında eğitilmeleri gerekmektedir. Türk dili eğitimi, hukuk sistemini tanıtmaya yönelik seminerler ve buna benzer eğitimler, bölge üniversiteleri yardımıyla daha etkin verilebilir. Valilik yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, kamp yönetimi üniversitelerimizle işbirliği yapma istek ve eğilimi içindedir. Kamp Valisi Sayın Ulaş Akhan, kamp içerisinde üniversitelerin gelip çalışma yapmaları için bir alan ayrıldığını ve bu imkanın üniversitemiz tarafından kullanılabileceğini vurgulamıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HKÜ akademik heyeti konteyner kenti gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN