Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YDÜ'nün hocaları bu kez karbon fiber araç üretecek

Giriş Tarihi: 2.12.2014
YDÜ'nün hocaları bu kez karbon fiber araç üretecek
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), geleceğin teknolojileri arasında gösterilen ve Airbus başta olmak üzere uçak sanayisi yanı sıra F1 yarış araçlarında kullanılan kompozit malzeme karbon fiberden otomobil üretecek. YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, ar-ge ekibi liderleri ile Londra'ya giderek çeşitli anlaşmalar yapacak.

HEDEF MİNİMUM ENERJİ
Üniversiteden yapılan açıklamada Doç. Dr. İrfan S. Günsel'in çok yoğun bir çalışma temposu ve disiplini ile üretilen Güneş Tanrısı RA 25 yarış aracının ardından aerodinamik yapısı ve estetikliği ile yeni bir yarış aracı üretmeye başladıklarını söylediği belirtildi. Doç. Dr. Günsel'in "Daha temiz bir gelecek için alternatif enerjili araç geliştirmeye ve üretmeye devam ediyoruz. Yeni üreteceğimiz araçlarda havacılık ve uzay sanayisinde geniş kullanımı olan karbon fiber uygulamasına geçiyoruz. Bu kapsamda Londra temaslarımız fevkalade olumlu sonuçlar vermiştir. Hedefimiz minumum enerji ile maksimum mesafe gidebilen araçlar üretmektir" dediği vurgulandı.

YENİ BİR TEKNOLOJİ

Gelecekte, kompozitlerin nano malzemelerden türetilmiş daha yetkin matrisler ve elyaflar ile geliştirileceğinin pek çok çevre tarafından kabul edildiğini söyleyen Doç. Dr. İ. Günsel "Dünya'nın bir çok üniversitesi ve araştırma laboratuvarında geliştirme çalışmaları aralıksız olarak devam etmektedir. Kompozitler, dünyayı daha hafif, daha dayanıklı aynı zamanda da daha yaşanılabilir yapmaya yardımcı olabilecek bir teknoloji olarak gelişmesini sürdürecektir. Dünya'nın geleceği açısından son derece önemli olan bu alanda yapacağı çalışmalar ile üniversitemiz YDÜ de önemli aktörler arasında yerini alacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDÜ'nün hocaları bu kez karbon fiber araç üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN