Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Maltodekstrin' üretimiyle ithalata Sunar 'dur' diyecek

Giriş Tarihi: 3.12.2014
'Maltodekstrin' üretimiyle ithalata Sunar 'dur' diyecek
Türkiye'nin en kıdemli nişasta üreticisi konumundaki Sunar Mısır, önemli ithalat kalemleri arasında yer alan ve ülkemizde üretilmeyen bazı özel amaçlı modifiye nişastaları - dekstrinleri son 10 yıldır üretiyor. Yapılan uzun süreli Ar-Ge çalışmaları ve yatırım sonucunda Türkiye'de ilk defa düşük kalori değerine sahip yapısıyla kan şekeri endeksini arttırmayan ve yüksek teknoloji ürünü olan 'Sorbitol' şurubunu üreten Sunar Mısır, şimdi de birçok alanda ihtiyaç duyulan ve Türkiye'nin önemli ithalat kalemlerinden biri olan 'Maltodekstrin' üretimi için tüm Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak kapasitede tesis yatırımına başladı.

8 MİLYON DOLAR HARCANDI

Bebek mamaları, yaşlı gıdaları, hasta gıdaları, fonksiyonel gıda ürünleri, toz içecekler, özel diyet içecekler, pudingler, hazır çorbalar, dondurulmuş ürünler gibi geniş ve çeşitli alanlarda kullanılan Maltodekstrin üretimi için yatırım kararı aldıklarını açıklayan Hüseyin Nuri Çomu, "Türkiye'nin ithal ettiği ürünlerin yerli üretimle karşılanması konusunda son dönemde hükümetimizin attığı adımlar bizi yatırım yapmak üzere cesaretlendirmiştir. Sorbitol şurubu üretimine de aynı düşünce ile başlamıştık, bugün Türkiye'nin maltodekstrin ihtiyacı olan, yani ithal ettiği miktarın tamamını karşılayacak büyüklükteki tesisimiz için 8 milyon dolarlık yatırım yaptık" dedi.

2023 VİZYONUNA KATKI

Yeni yatırım için son 4 yıldır çeşitli denemeler ve AR-GE çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Hüseyin Nuri Çomu şöyle devam etti: "Devletimizin yerli üretimi ithalat karşısında destekleyici yönde irade koyması ve kararlı adımlar atması bizlere cesaret verdi ve süratle yatırımlarımızı hızlandırdık. İlk maltodekstrin üretimini 6 ay içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yerli üretimin; ithalat yapılan yabancı firmalar ve özellikle ucuz Çin malları karşısında her zaman devlet desteğine ihtiyaç vardır. Hem sektörümüze hem de Türkiye 2023 vizyonuna büyük katkı sağlayacak bir yatırım yaptığımızı düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Maltodekstrin' üretimiyle ithalata Sunar 'dur' diyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN